Valóságos lavinát indított el a pénteken közzétett, vártnál erősebb júliusi munkaerőpiaci jelentés a Wall Streeten, a dollár meredek emelkedésbe kezdett, egy euróért már újra csak 1,02 zöldhasút adtak, míg a kincstárjegyek árfolyama beesett, azaz a hozamok emelkedtek, az S&P 500-as részvényindex pedig az előző napi záróértéke alatt nyitott.
A Bloomberg szerint a jelentésből az olvasható ki, hogy a munkaerő iránti mohó étvágy különösen a munkaerőhiánnyal küszködő szolgáltató szektorban mutatkozik meg. Az új állások száma főként a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, az egészségügy, valamint a szakmai és üzleti szolgáltatások szektorában növekedett.
A számadatok, kiváltképpen a bérek lendületes emelkedése, a könyörtelen inflációs nyomást is demonstrálják, és vélhetően az amerikai központi bank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elszántságát is tovább acélozzák, hogy a nagy kamatemelések útján maradjon, ami a dollár erősödése, a kötvényhozamok növekedése és a részvények árfolyamcsökkenése irányában hat.
Az átlagos órabér ugyanis 0,5 százalékkal nőtt júliusban az előző hónaphoz mérten, a júniusi 0,4 százalékos emelkedés után, éves bázison pedig már második hónapja emelkedett 5,2 százalékkal. Ez a növekedési ütem azt jelzi, hogy az inflációs nyomás még jó ideig fennmarad, ami aggaszthatja a Fed döntéshozóit.
Ezek után minden bizonnyal 75 bázispontos kamatemelés kerül az asztalra a nyíltpiaci bizottság következő ülésén
– mondta Randall Kroszner, a The University of Chicago Booth School of Business közgazdászprofesszora, a jegybank egyik korábbi regionális kormányzója a Bloomberg Televízióban. „Nemcsak a bivalyerős munkaerőpiac, hanem a vártnál erősebb bérnövekedés miatt is” – tette hozzá.
Mind a fizetések, mind a munkanélküliségi ráta visszatért a járvány előtti szintre.
Ráadásul még az olyan kamatérzékeny ágazatokban, mint például az építőipar, sem volt semmi jele a munkaerő-kereslet lehűlésének. A jövőben a munkaerő-felvételnek – recesszió ide vagy oda – mégis lassulnia kell, mivel a munkáltatóknak egyre nehezebb lesz munkaerőt találniuk.
Bár vannak még tartalékok, hiszen a munkaerőpiaci részvételi ráta – a népességen belül a dolgozó vagy munkát keresők aránya – 62,1 százalékra csökkent, ami az idei év legalacsonyabb értéke, és a tizenévesek körében tapasztalt erőteljes visszaesés következménye. A 25–54 év közötti munkavállalók aránya viszont nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.