A big tech cégek többsége regisztrált Japánban, és alávetik magukat a távol-keleti állam törvényeinek – írja a Nikkei Asia. Legutóbb a Facebookot és az Instagramot birtokló Meta, valamint a Twitter tett eleget a szabályozásnak.
A felkelő nap országában az üzleti tevékenységet folytató technológiai vállalatoknak a törvény szerint nemcsak a helyi részlegüket, hanem a globális központjukat is be kell jegyeztetniük a helyi hatóságoknál.
A szabályozás célja, hogy a fogyasztóvédelmi panaszok és visszaélések miatt könnyebben lehessen pert indítani a cégek ellen.
Az ázsiai ország kormánya összesen 48, a távközlési törvény hatálya alá tartozó vállalatot utasított a szükséges bejelentések megtételére. A tech óriásoknak eredetileg március végéig kellett regisztrálniuk, ám a cégek azzal érveltek, hogy nem folytatnak üzleti tevékenységet a szigetországban, és székhelyük sincs ott, mivel az interneten keresztül nyújtják szolgáltatásiakat.
Tokió nem fogadta el a sajátos érvelést, így július végén végül a kínai ByteDance tulajdonában lévő TikTok, a Microsoft és a Google anyavállalata, az Alphabet is regisztrált.
A japán kormány hétfőig adott végleges határidőt, így a Facebookot és az Instagramot birtokló Meta, valamint a Twitter is kénytelenek voltak eleget tenni a felszólításnak.
A szóban forgó 48 vállalat közül 28 regisztrált, négy pedig beszünteti tevékenységét Japánban, a maradék 14 jelezte ugyan regisztrálási szándékát, de a késlekedés miatt egymillió jenes (7400 dolláros) bírságot fog kapni.
Mostanában rájár a rúd a tech óriásokra, világszerte növekvő felügyelettel és tartalmi korlátozásokkal kell szembenézniük. Japánnal ellentétben Indonézia nem teketóriázott, hanem blokkolta a Steam digitális játékáruházat és a PayPalt, mert nem regisztráltak helyben, és nem vetették alá magukat az indonéz szabályozásnak. Az utóbbi esetében a délkelet-ázsiai ország kormánya ideiglenesen feloldotta a tiltást.
Az Európai Unió pedig új főigazgatóság felállításával akarja a digitális piacokról szóló törvény (DMA) betartására kényszeríteni a big tech cégeket. Ráadásul Franciaország, Olaszország és Spanyolország fokozza a nyomást az Európai Bizottságra, hogy olyan jogszabályokat hozzon, hogy a technológiai vállalatok – mint nagy felhasználók – járuljanak hozzá a távközlési infrastruktúra finanszírozásához az öreg kontinensen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.