Meghaladta a 150 milliárd forintot a második negyedévben folyósított személyi hitelek mennyisége, amellyel sikerült túlszárnyalni a járvány előtti csúcsot is – derül ki a Magyar Nemzeti Bank ma közzétett részletes statisztikáiból.
Az új folyósítások összege dinamikusan, 18,8 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbi 127 milliárd forinthoz képest, a járvány kitörése utáni időszakban – 2020 második negyedévében – mért 57,3 milliárdnak pedig a többszöröse. A forintban nyújtott személyi kölcsönöknél 1257,6 milliárd forintot ért el a bruttó tőketartozás június végén, éves alapon 10,8 százalékos az emelkedés.
A második negyedévben beállított rekord túlszárnyalására viszont feltehetően egy ideig még várni kell, hiszen több olyan tényező is akad, amely óvatosságra intheti a hitel felvételében gondolkodó háztartásokat.
A legfontosabb a gazdasági helyzet bizonytalanná válása, a megugró infláció, amely nyilvánvalóan nem használ a fogyasztási hitelek piacának. A másik, szintén erős fékező tényező a kamatok emelkedése, amely az elmúlt hónapokban igencsak megdrágította a lakossági hiteleket is.
A lakáshiteleknél már a második negyedévben is látszódtak a visszafogottabb teljesítmény első jelei. Igaz ugyan, hogy az új folyósítások összege meghaladta a 330 milliárd forintot – ami egyáltalán nem rossz eredmény –, ám ez már 4,7 százalékkal elmaradt az első negyedévre kimutatott volumentől. Figyelemre méltó emellett, hogy az új folyósításokon belül a támogatott lakáshiteleknél volt az erőteljesebb – 16,5 százalékos – az előző év azonos időszakához mért visszaesés, a piaci konstrukcióknál mindössze 1,4 százalékos csökkenést mért az MNB.
Ezzel együtt a lakáshitelek állománya is szépen emelkedik Magyarországon: az összes fennálló lakáshitel-tőketartozás értéke 4844,3 milliárd forintot ért el június végén, amely 11,5 százalékos emelkedést tükröz 2021 második negyedévéhez képest.
A támogatott lakáshitelek aránya egyébként változatlanul igen jelentős mind a kimutatott állományban, mind az új folyósításoknál.
Az MNB adatai szerint az idén június végi, forintban fennálló lakáshitel-portfólió 17,3 százalékához kapcsolódott valamilyen állami kedvezmény, szemben az egy évvel korábbi 17 százalékos aránnyal. A folyósításoknál már csökkent némileg a támogatott hitelek súlya, a 2021. második negyedévi 21,7-ről 19 százalékra olvadt.
Az MNB adatai szerint az év második felének az elején már láthatóan kezdett eltűnni a lendület a lakossági hitelpiacon: az év hetedik hónapjában 91,8 milliárd forint értékben kötöttek új lakáshitel-szerződéseket a lakossági ügyfelek, ami mind a júniusi 128,2 milliárdtól, mind az egy évvel korábbi 132,6 milliárd forinttól jócskán elmarad.
A fogyasztási hiteleknél is hasonlóan alakult a helyzet: a 2021 júliusában mért 114,4 milliárd forintnyi új szerződéshez képest az idei hetedik havi 92,2 milliárd közel 20 százalékos elmaradást tükröz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.