Miközben a következő hetekben felpörög a tengerentúli gyorsjelentési szezon, a részvénystratégák attól tartanak, hogy a bivalyerős dollár jókora nyomás alá helyezheti a vállalatok negyedéves eredményét. Aggodalmukat arra alapozzák a MarketWatch összeállítása szerint, hogy a zászlóshajónak számító amerikai részvénykosarat, az S&P 500-at alkotó cégek értékesítésének durván 40 százaléka külföldről származik.
Az amerikai vállalatok átlagosan 2,4 százalékkal növelhették nyereségüket a harmadik negyedévben a FactSet által készített elemzői konszenzus alapján, igaz, a hagyományosan konzervatív szakértői prognózisokat jellemzően felülmúlják a vállalatok. Ha mégis pontosnak bizonyul a mostani előrejelzés, akkor két év óta a leggyengébb időszakot zárhatták az amerikai vállalatok, ebben pedig az erős amerikai fizetőeszköz is szerepet játszhatott.
A magas arányban a külpiacokra termelő vállalatok ugyanis jobban ki vannak téve a devizapiaci árfolyammozgásoknak, a dollár idei menetelése pedig jócskán csökkenti a devizában megtermelt bevételek értékét.
A vezető tengerentúli részvénykosárban pedig szép számmal találni olyan cégeket is, amelyek szinte teljes bevételüket az Egyesült Államokon kívülről szerzik.
Ilyen a dohányipari óriás Philip Morris, az aranybányászattal foglalkozó Newmont Corporation, de az alapvető szükségleti cikkeket forgalmazók, egészségipari cégek, nyersanyagtermelők és a technológiai szektor képviselői között is bőven akad ilyen vállalat. Az utóbbin belül különösen érintettek a Távol-Keleten (is) termelőkapacitásokkal működtető félvezetőgyártók, mint a Qualcomm vagy az Applied Materials.
A nagy nemzetközi kitettségű vállalatoknak erős ellenszéllel kell szembenézniük a dollár folyamatos erősödése és a külföldi gazdaságok gyengébb makrogazdasági kilátásai miatt
– hangsúlyozta Sam Stovall, a New York-i CFRA Research vezető befektetési stratégája.
A szakember szerint az S&P 500 tizenegy szektora közül különösen a kommunikációs szolgáltatók teljesítményét helyezheti nyomás alá a bomba formában lévő dollár. Ezek eredményét Stovall becslése szerint legalább 6-8 százalékkal ronthatja az amerikai pénznek az utóbbi időszakban mutatott dinamikus erősödése. A piac egyébként éves alapon közel 14 százalékos visszaesést vár a szektortól.
Megégethetik magukat a forró dolláron a – hivatalosan a tartós fogyasztói cikkek szektorába sorolt – nagy amerikai étteremláncok is, amelyek világszerte kiterjedt hálózattal rendelkeznek.
A Deutsche Bank arra számít, hogy a legnagyobb piaci kapitalizációjú amerikai növekedési részvények, mint a Facebook anyacége, a Meta és az Apple eredményére is számottevő negatív hatással lesz a szárnyaló zöldhasú.
A devizapiaci hullámzások kivédésére kis és közepes piaci méretű cégek részvényeivel vagy ilyen papírokat tartalmazó indexeket követő termékek megvásárlásával védekezhetnek a befektetők. A legnagyobb amerikai cégeket tömörítő S&P 500 kosáron belül csupán néhány szektor – az ingatlanos és a közműcégek – eléggé belföldi fókuszú ahhoz, hogy menedéket adjon az izmosodó dollárral szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.