Zoomtól a Modernáig címmel a Covid-milliárdosok rendkívüli felemelkedéséről és bukásáról jelent meg összeállítás a Bloombergen. A hihetetlen meggazdagodást, majd kijózanodást bemutató anyagból egyebek közt kiderül, mekkora volt a Moderna vezérigazgatójának vagyona a csúcson, miután az általa vezetett társaság részvényeinek árfolyama 2400 százalékkal nőtt, s mennyi maradt mára az elképesztő vagyonból, miután töredékére zuhant vissza a jegyzés.
A pandémia idején bebizonyosodott, hogy a korábban hittnél sokkal gyorsabban lehet irdatlan mennyiségű vagyont felhalmozni, de elveszíteni is. A Moderna vezérigazgatójának, Stephane Bancelnek az általa vezetett cégben lévő részvénycsomagja és opciói 15 milliárd dollárt értek tavaly nyáron, ekkor került az mRNS-oltásokon kaszáló társaság részvényárfolyama a csúcsra.
Ezekben a napokban Bancel annyi pénzen ült, amelyből 80-80 százalékos részvénycsomagot vehetett volna a magyar tőzsdére bevezetett összes cégben, a Moltól kezdve, az OTP-n át a Telekom-Richterig bezárólag. Vagy épp vehetett volna egy csomó magyar állampapírt, akár a teljes államadósság hetedét.
Jelenleg 3,7 milliárd dollárt érnek a Bancel kezében lévő Moderna-részvények. De aligha gondolta volna évekkel ezelőtt még Kínában élő és az amerikai vízumkérelmét nyolc visszautasítás után megkapó Eric Yuan, hogy nemsokára közel 29 milliárd dolláros vagyona lesz, s az általa vezetett Zoom Video Communications piacvezető videókonferencia platformmá válik. Mára a befektetése 84 százalékkal ér kevesebbet, mint a csúcson.
Utólag visszanézve az 500 dolláros Moderna-részvényár vagy a Zoom árazása a jelenlegi árfolyam hét-nyolcszorosán egyértelműen lufi volt, a „maradj otthon” piaci rést betöltő vállalatok papírjaira olyan lelkesedéssel vetették rá magukat a befektetők, mint a dotcom őrület idején
– emlékszik Kim Forrest, a pittsburghi Bokeh Capital Partners alapítója.
A mánia azonban gyorsan lecsengett, ráadásul a vállalatok növekedési kilátásai is sokkal alacsonyabbak, ha másért nem, hát az emelkedő kamatkörnyezet miatt. Így nem csoda a részvénypiacok globális leolvadása (az MSCI All-Country World indexe idén 25 százalékkal esett),
a pandémiával kéz a kézben felépülő vagyonok azonban kártyavárként omlottak össze, olyan lejtmenetet produkálva, amelyre legutóbb 2008-ban volt példa, a nagy pénzügyi krízis idején.
Ez alatt a két év alatt azonban sikeres volt és jelentős növekedési kilátások párosultak szinte minden olyan cég mellé, amely a távmunkához, e-kereskedelemhez, egészségügyhöz volt köthető. A Bloomberg szerint a Covid-milliárdosoknak tekinthető 58 cégvezető közül 26 volt ázsiai, 18 amerikai és tíz európai. Köztük csupán kettő nő, egyikük Denise Coates, a brit Bet365 Group ex-vezérigazgatója és legnagyobb részvényese.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.