Az elmúlt hónapban szinte korrekciók nélkül emelkednek a vezető részvényindexek. Ezúttal nem Amerika vezeti a fellendülést, a tengerentúli tőzsdecégek korábbi ászai, a vezető technológiai cégek közül többen ledobták a vasmacskát, képtelenek talpraállni, hiába támogató a befektetői hangulat.
A technológiai részvények árfolyammozgása továbbra forró téma és a piacok egyik jelentős mozgatórugója – fogalmazott a VG kérdésére Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. részvénypiaci stratégája. Szerinte nem is igazán az S&P 500 index október 14-i lokális mélypontjától érdemes elemezni a piaci mozgásokat, hanem október 1-jétől, vagyis a negyedik negyedév kezdetétől.
Ilyen időtávon látványosabb a techszektor és az azt a legprecízebben leképező Nasdaq index alulteljesítése: utóbbi a negyedik negyedévben csupán 6-7 százalékkal emelkedett, míg a DAX 19-et, a CAC-40 15, a Dow Jones is 17 százalékot.
A vezető technológiai részvények árazása mégis inkább most tekinthető reálisabbnak a 2020-ban és 2021-ben csúcsosodó óriási tőkebeáramlást követő helyzethez képest. A vezető techrészvények elmúlt kétévi, azaz a Covid-érában látott felülteljesítése persze nem volt teljesen indokolatlan – fogalmazott a szakértő –, hiszen a pandémia idején a FAANG ( Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google) társaságok összesítve 54 százalékos bevételnövekedést könyvelhettek el, ami az idén 7-10 százalékra mérséklődik.
A Covid kétéves időszaka alatt felgyorsult a globális digitalizáció folyamata, sok volt az előre hozott költés, ilyen értelemben törvényszerű a megtorpanás, tehát vannak fundamentális okok a techszektor gyengélkedése mögött. Csak egy példa arra, hogy mennyire túlértékelte a piac a vezető technológiai társaságokat: tavaly év végén a FAANG-cégek piaci kapitalizációja meghaladta a 10 700 milliárd dollárt. Ami még beszédesebb: az öt óriásvállalat értéke a csúcson elérte az amerikai GDP 47 százalékát, vagy az Apple súlya az S&P 500-on belül volt, amikor a háromszorosát tette ki a teljes olajszektorénak.
Az ötök közül természetesen továbbra is az Apple a legértékesebb, pillanatnyilag 2,39 ezer milliárd dollár a tőkepiaci kapitalizációja,
ami még mindig több, mint a teljes DAX-komponenseké (összesen 2000 milliárd dollár, illetve euró). Jónap Richárd szerint az elmúlt másfél hónap folyamatai világosan rávilágítottak, hogy a befektetők zöme tévesen vett fel pozíciókat, most már látható, hogy Európa országaiban korántsem lesz akkora rendszerszintű probléma (recesszió, energiaválság) a gazdaságokban, mint amit a piacok beáraztak. A DAX már nyolcadik hete emelkedik, a helyzet egyre érdekesebb, közeleg az év vége, és valószínűleg még nincs vége a korábban felvett shortpozíciók lezárásának. Így már abban is egyre többen kételkednek, hogy szólhat-e a 2023-as év az amerikai részvénypiac felülteljesítéséről – mondta a Concorde részvénypiaci stratégája.
Ahogy a DAX felülteljesíti az amerikai társait, úgy a techcégek is jobban teljesítenek Európában: míg az S&P 500 technológiai szektor részvényei átlagosan 6,8 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy hónapban, addig az Euro Stoxx 600 technológia index 16,6 százalékkal menetelt ugyanezen az időtávon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.