Gary Gensler, az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) ambiciózus vezetője már tavaly nyáron megígérte a kriptopiacok betörését, mondván, ez
a terület ma a Vadnyugatra hasonlít.
Hangsúlyozva, hogy a SEC a meglévő hatásköre alapján is eljárhat egyes esetekben, egyúttal felszólította a kongresszust, hogy adjon nagyobb jogi teret és biztosítson több erőforrást az ágazat felügyeletére. Mert a befektetők semmilyen védelmet sem élveznek a kriptopiacokon. Ehhez képest idén december elején is arról ír a Wall Street Journal, hogy fokozódik a Genslerre és a tőzsdefelügyeletre nehezedő nyomás, lépjen végre a kriptopiac szabályozása érdekében. Nem véletlen, hogy éppen most emlékeztetik Genslert a tavalyi ígéretére. Az idei esztendő a kriptocsődök éve volt, az FTX-tőzsde összeomlása utáni kárfelmérés még be sem fejeződött. És ugyan
a SEC évek óta vizsgálja a kriptopiac egyes szegmenseit, még egyetlen nagy kriptotőzsdét sem perelt be.
A SEC vizsgálatokat folytat a Coinbase, a Binance és az FTX egyes üzletágainál, s a szabályozási közzétételek szerint, az elmúlt hat évben több tucat tokenfejlesztőt bírságolt meg. Az amerikai tőzsdefelügyelet úgy véli: a kriptovaluta értékpapírnak minősül, amelyekkel a részvényekre és kötvényekre vonatkozó szabályok szerint kellene üzletelni.
Gary Gensler azt mondja, hogy a kriptotőzsdék megsértik a törvényt
azzal, hogy nem regisztrált értékpapírokkal üzletelnek, s nem követik a Nasdaq és a New York-i tőzsde által betartott szabályokat.
A kritikusok szerint a SEC nem elég kemény, miközben a kriptopiac mainstream területté vált, hétköznapi befektetők bízzák megtakarításaikat a kriptográfiai vállalatokra. Jól példázza a kialakult helyzetet, hogy miután a SEC nyáron beperelte a Coinbase egyik volt alkalmazottját, hét értékpapír illegális kibocsátása miatt, a Coinbase ebből hattal továbbra is kereskedett, ám a SEC nem támadta meg a kriptotőzsdét.
A kriptotőzsdék szerint a SEC téved abban, hogy mely amerikai törvények vonatkoznak rájuk, s eddig figyelmen kívül hagyták a felügyeleti figyelmeztetéseket. Az iparághoz közel álló ügyvédek szerint a SEC kriptográfiai stratégiája megkopott, a kriptotőzsdék működése annyira különbözik az értékpapírtőzsdéktől, hogy a felügyeleti szabályok betartása lehetetlen.
Mivel
a SEC védhetetlen pozíciókat vett fel, ezért az iparág egyszerűen nem veszi komolyan a felügyeletet
– mondta Jake Chervinsky, a Blockchain Association vezetője. Ám a SEC, úgy tűnik nem hagyja magát, az FTX összeomlása után, Gary Gensler egy interjúból üzent:
a kifutópálya egyre rövidebb, s a kriptotőzsdék sem kerülhetik el a regisztrációt.
Mire a kripto-szektor azzal reagált, hogy ha egy kriptotőzsde regisztrálna, akkor az összes eszközt le kellene venni a termékpalettáról. Külön érdekesség, hogy
csődje előtt az FTX kriptotőzsde megpróbált együttműködni a tőzsdefelügyelettel,
s javaslatokat is tett, hogy miként kínálhatna digitális eszközöket, anélkül, hogy megsértené a részvényekkel, kötvényekkel és egyéb értékpapírokkal való kereskedést szabályait. Mielőtt a terv áttörést hozhatott volna az iparág és a felügyelet viszonyában, az FTX csődvédelembe menekült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.