Egyre újabb és újabb szálai feslenek fel a csődvédelembe menekült FTX kriptotőzsde szövevényes üzleteinek. Sokan futnak a pénzük után, a legtöbben csekély sansszal. A legfrissebb fejlemény, hogy a bukott kriptoguru, Sam Bankman-Fried az FTX összeomlása előtt
egymilliárd dollárt fektetett kazahsztáni bitcoinbányákba.
A Genesis Digitalt
két német és három kazah bitcoinbányász alapította
még 2017-ben. A tervük az volt, hogy bitcoinbányászati adatközpontokat hoznak létre Kazahsztánban, kihasználva az ottani széntüzelésű erőművekkel előállított, viszonylag olcsó villamos energiát. Ahogy Abdumalik Mirakhmedov, az egyik kazahsztáni társalapító fogalmazott egy interjúban:
Mi hoztuk a szakértelmünket, a német partnerek pedig a technikai know-how-t.
A német társalapítók, Marco Streng és Marco Krohn többéves bitcoinbányászati tapasztalattal érkeztek, míg a kazah üzletembereknek helyi kapcsolataik és kereskedelmi múltjuk volt.
A Genesis Digital 280 megawatt beépített kapacitással rendelkezett 2021-ben, ami nagyjából százezer amerikai otthon áramfogyasztásának felel meg.
Kazahsztán a globális bitcoinbányászat egyik központja,
amely 2021 közepén az „iparág” csaknem egyötödének adott otthont a Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index szerint. Különösen azután lett népszerű, hogy bányászokat tiltottak ki Kínából.
Tavalyelőtt Bankman-Fried
százmillió dollárt irányított a kazahsztáni cégbe az Alameda kriptofedezeti alapból,
amelyben 90 százalékos irányítással rendelkezett. 2021 októberétől a Genesis Digital igazgatóságában is helyet kapott. Még abban az évben fogadta őt a kazah elnök, aki az ügyet ismerők szerint szkeptikusan fogadta a nagy ívű terveket a magas energiaköltségek miatt. Ennek ellenére az Alameda 2022 elején még 550 millió dollárt fektetett be a vállalatba, majd az FTX csődje előtt nem sokkal további egymilliárd dollárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.