Már most is a globális kőolajtermelés 10 százalékát szivattyúzza ki a földből az állami tulajdonú szaúdi óriásvállalat, az Aramco. A cég azt tervezi, hogy 2027-re a mostani napi 12 millió hordóról 13 millióra bővíti a maximális termelési kapacitását, és 2030-ra több mint 50 százalékkal növeli gázkitermelését. A világ legnagyobb nyersolajtermelője arra fogad, hogy továbbra is azt teheti, amihez a legjobban ért:
még évtizedekig pumpálhatja az olajat, miközben egyre nagyobb piaci befolyásra tehet szert,
mert a többi vállalat az iparági zöldülés jegyében visszafogja a termelését. Ahogy a fosszilis tüzelőanyagok felhasználása ellen szóló érvelés egyre keményedik, a legnagyobb nyugati olajvállalatok sorra csökkentik a nyersolajkitettségüket, ezzel szemben az Aramco megduplázza az olajberuházásait.
Az iparág legalacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású olajhordóit szállítjuk, ezért amíg a világnak szüksége van az olajra, addig az Aramco olajat termel – hangsúlyozta Ahmad al-Khowaiter technológiai igazgató, aki a Kaliforniai Egyetemen és a MIT-n tanult, és kulcsfigurája a vállalat „fenntarthatósági” törekvéseinek. Mint mondta, az Aramco a legalacsonyabb üvegházhatásúgáz-kibocsátó a nagy olajtermelők között, a környezeti terhelése körülbelül 10,7 kg szén-dioxid-egyenérték egy hordó olajegyenértékre vetítve. Ezért szerinte
a fenntarthatóságot szolgálja, ha növekszik az Aramco olajpiaci részesedése.
Ezzel ugyanis csökken a globális olajipar szén-dioxid-kibocsátása.
Más kérdés, hogy az iparág működési kibocsátásának csökkentése alig fékezi a klímaváltozást. Az egy hordó olajhoz kapcsolódó kibocsátás 85 százaléka az olaj elégetésekor keletkezik, és csupán a 15 százaléka kötődik a kitermeléshez.
A végfelhasználás magas kibocsátása miatt
nem lehet dekarbonizálni az olajat, ez egy mítosz
– mondja Michael Coffin, a BP korábbi geológusa, a Carbon Tracker szakértője.
Az Aramco riválisainak, mint az amerikai ExxonMobilnak vagy az európai Shellnek multinacionális olaj- és gázportfóliója van, amelyet a politikai és kereskedelmi prioritások változása miatt átcsoportosítanak. Ám az Aramco olajmezői Szaúd-Arábiában fekszenek, és a kormány gazdaságpolitikája továbbra is az olajtermelésre fókuszál. Igaz, 2021 októberében Szaúd-Arábia vállalta, hogy 2060-ra nettó nullára csökkenti a kibocsátását a megújuló energiába és a szén-dioxid-leválasztási technológiába való beruházások révén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.