A továbbra is erős mobiladat-keresletnek és a szélessávú forgalom növekedésének köszönhetően a Magyar Telekom bevételei az előző év azonos időszakához képest 3,6 százalékkal, 199,2 milliárd forintra nőttek 2022 negyedik negyedévében.
A bruttó fedezet a bevételi trendnek megfelelően erőteljesen, 8,9 százalékkal javult.
A lízing utáni EBITDA AL ugyanakkor 4,9 százalékkal, 55,7 milliárd forintra csökkent, mivel a távközlési pótadó és az egyéb költségekre helyezkedő inflációs nyomás kedvezőtlen hatása meghaladta a bruttó fedezet javulását.
A nettó eredmény – az elemzői konszenzusnak megfelelően – 9,9 százalékkal esett vissza, és mindössze 16,9 milliárd forint volt, elsősorban az alacsonyabb EBITDA és a nettó pénzügyi eredmény romlása miatt.
A Capex AL – spektrumdíjak nélkül – 126,7 milliárd forintra emelkedett 2022-ben, ami a menedzsment szerint a mobilhálózat-fejlesztés terén hazánkban és Észak-Macedóniában elért erőteljes előrelépés, a magyarországi optikai kapcsolatok kiépítéshez és telepítéshez kapcsolódó magasabb kiadások, valamint az Észak-Macedóniában átmenetileg magasabb TV-tartalom aktiválási költségek eredménye volt.
A spektrumdíjak nélkül számított szabad cash flow éves szinten 50,9 milliárd forintra zsugorodott 2022-ben, mivel a magasabb beruházási kifizetések és a negyedik negyedévben befizetett távközlési pótadó lerontotta az eredmények kedvező hatását.
Az igazgatóság a 2022-es üzleti év után 29,46 milliárd forint osztalék kifizetését javasolja elfogadásra a társaság közgyűlésének továbbá maximum 14,6 milliárd forint értékű részvény visszavásárlását tűzte ki célul, ami maximálisan 44,06 milliárd forint részvényesi javadalmazást eredményez.
A mobiladat és gigabit szélessáv iránti keresletnek köszönhetően megőriztük erős kereskedelmi eredményünket 2022-ben. Év végére 1,2 milliónál is több ügyfelünk kapcsolódott gigabit-képes technológiával vezetékes hálózatunkhoz. Tovább erősödött piaci pozíciónk, a bevételeink 7,8 százalékkal emelkedtek 2022-ben.
– összegezte a cég tavalyi teljesítményét Rékasi Tibor vezérigazgató.
Éves szinten a távközlési szolgáltató árbevétele 7,8 százalékkal, 747 milliárd forintra, nettó profitja pedig 6,7 százalékkal, 63 milliárd forintra emelkedett.
A Magyar Telekom publikus célkitűzései az idei évre bevétel- és EBITDA-ágon 5–10 százalékos, nettónyereség-soron pedig mérsékelt növekedést irányoznak elő. A szabad cash flowt a cégvezetés 60 milliárd forintra várja.
Mint ismert, a Magyar Telekom szolgáltatásai díjait márciustól az infláció mértékéhez kötötten indexálja.
Rakétaként lőhetnek ki a Magyar Telekom részvényeiÚj pályára helyezte a céget a díjindexálás bevezetése. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.