A hét utolsó munkanapján óvatosan emelkedő árak ellenére az idei legrosszabb ötnapos ciklusát zárhatja az olajpiac az év eleje óta, mivel a bankszektorból érkező hírek ebben a szegmensben is aggodalmakhoz vezettek, és 15 hónapos mélypontra vetették vissza a kőolaj jegyzését.
Péntek reggelig az amerikai West Texas Intermediate (WTI) kurzusa a héten mintegy 10 százalékkal, hordónként 69 dollár alá csökkent. Az északi-tengeri Brent árfolyama szintén jelentősen gyengült, a hétfői hordónkénti 83 dollárról 76 dollár alá esve.
A hullámvölgy a hét elején kezdődött, miután az amerikai Silicon Valley Bank múlt pénteken összeomlott. Aztán a szintén tengerentúli Signature Bank csődje szította tovább a félelmeket, és a világ egyik legnagyobb pénzintézeténél, a svájci Credit Suisse-nél jelentkező likviditási gondok sem segítettek.
A rossz híreket Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke és Janet Yellen pénzügyminiszter is hiába próbálta megnyugtató üzenetekkel semlegesíteni.
Az áresést némiképp csupán a piac stabilizálását célzó intézkedések megvitatására összehívott szaúdi–orosz találkozó bejelentése akasztotta meg.
Ez a hír már felébresztette az árutőzsdei bikákat, ami az agyonvert piacon rendkívül időszerű volt
– mondta a Reutersnek John Kilduff, az Again Capital elemzője.
„A piaci hangulat azonban továbbra is törékeny, mivel a befektetők még mindig mérlegelik az amerikai és európai bankszektorban történteket” – jellemezte a helyzetet Fiona Cincotta, a City Index szakértője.
A holland ING Bank – Bloombergnek nyilatkozó – árupiaci stratégiáért felelős vezetője is úgy látja, hogy
továbbra is külső tényezők diktálják az olajárak alakulását. A kereslet visszaesése valószínűleg aggasztja az OPEC Plusz olajkartell országait, ám nem valószínű, hogy elsietik a reakciót, inkább megvárják, amíg a por leszáll.
Az Energy Aspects olajpiaci adatelemző cégnél szintén úgy vélik, hogy az OPEC Plusz nem fog rohamtempóban reagálni az olajár e heti zuhanására, és megvárja, amíg a pénzügyi piacok megnyugszanak a bankszektor okozta ijedelem után.
Maga a kartell is azt közölte amúgy a Reutersszel, hogy várhatóan hamarosan normalizálódik a helyzet.
A piaci fejlemények mégis arra késztették az ING Bankot, hogy a Brent idei hordónkénti átlagárára kiadott várakozását 98 dollárról 90 dollárra csökkentse, mivel a kisebb kereslet miatt megmaradó nagyobb készletek az év második felében is mérsékelhetik az árakat.
Az ING most úgy látja, hogy a Brent a negyedik negyedévben átlagosan 100 dollár lesz hordónként, szemben a korábbi 110 dolláros előrejelzéssel – írta pénteki jegyzetében Warren Patterson, a holland bank nyersanyag-stratégiáért felelős vezetője.
Ennek ellenére a pénzintézet – a Nemzetközi Energiaügynökséghez (IEA) hasonlóan – továbbra is arra számít, hogy a globális olajkereslet 2023 második felében erőteljesen megélénkül, ami emelkedő árakat eredményez majd.
Az IEA hét elején megjelent havi jelentése szerint egyébként a kínai gazdaság fellendülése az a tényező, amelynek hatására az év első felében jellemző olajpiaci kínálati többlet globális túlkeresletbe fordulhat át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.