Elképesztő részletek derültek ki a Mark Zuckerberget is ügyfelei között tudó First Republic bennfentes üzletpolitikájáról. A San Franciscó-i tech elitet is kiszolgáló középbank a Szílicium-völgy startupjait finanszírozó Silicon Valley Bank (SVB) csődje után került bajba. Éppen a jómódú ügyfélköre miatt, mivel a bétetek kétharmada túlnyúlik a szövetségi biztosítás 250 ezer dolláros plafonján. És ugyan az SVB összes betétesét megmentette két hete egy rögtönzött válságtanács, de Janet Yellen pénzügyminiszter a minapi bizottsági meghallgatásán leszögezte: nincs napirenden a bankbetétesek széles körének mentése. A betétkivonások miatt a First Republic már kapott egy 70 milliárd dolláros Fed-hitelkeretet, s 11 nagybank összedobott még 30 milliárd dollárt egy mentőcsomagra. Ám ez a 100 milliárd dolláros likviditás a bankból egy hét alatt kiáramló betétállományt is épp csak fedezi. Ezért a feltőkésítésről vagy a kivásárlásról folynak tárgyalások. Időközben napvilágot látott, hogy a vezérigazgató nagybanki fizetést húzott, ráadásul a bank a gyerekét és a sógorát is a szektorban szokatlan bőkezűséggel pénzelte.
A The Wall Street Journal kicsit megpiszkálta a bankalapító és családtagjai pénzügyeit. Az alapító James Herbert, aki tavaly óta ügyvezető elnöke a banknak, 2021-ben, még vezérigazgatóként 17,8 millió dollárt keresett, ami az amerikai tőzsdei lap szerint jóval meghaladja a hasonló méretű bankoknál szokásos vezetői javadalmazást. Nem is ezen akadtak fenn a szakírók. Sokkal feltűnőbb, hogy
Herbert sógorának tanácsadó cége évi 2,3 millió dollárt keresett 2020–2021-ben.
Olyan ügyekben adott tanácsot a banknak, mint a befektetési portfólió, a kockázatkezelés, a kamatlábak alakulása és a gazdasági kilátások. Nos, a tanácsadás témakörei azért izgalmasak, mert a bankpánik abból indult, hogy kiderült, az amerikai regionális bankok gigantikus nem realizált kötvényveszteségen ülnek, miután a pandémiás betétboom idején beáramlott pénzt, hitelezés híján, kötvényekbe fektették.
Nemcsak Herbert sógorának fizetett a First Republic, de a fia is eltett évi 3,5 millió dollárt
2020-ban és 2021-ben, amiért felügyelte a bank egyik hitelezési egységét.
A The Wall Street Journal emlékeztet, hogy a First Republic tavaly év végén a 14. legnagyobb amerikai bank volt az eszközök alapján. És jelenleg a figyelem középpontjában áll, mert
a piac fertőző gócként tekint a bankra.
A First Republic részvényei az elmúlt három hétben több mint 90 százalékot zuhantak. A csődbe került SVB-hez hasonlóan a First Republic is sokat fektetett úgynevezett ügynökségi jelzálog-fedezetű kötvényekbe. Ezek az értékpapírok majdnem olyan biztonságosak, mint az amerikai államkötvények, mert az állami tulajdonú hitelezők, a Fannie Mae és a Freddie Mac révén a nemzeti lakásfinanszírozási program a papírok mögöttes tartalma. Ám a Fed kamatemelései miatt a First Republic jelzálog-fedezetű portfóliójának értékéből is leolvadt néhány milliárd dollár. Emellett arról sem szabad elfeledkezni, hogy
éppen ez a ma 8 ezermilliárd dolláros piac döntötte romba 2008-ban a globális pénzügyi rendszert.
Amikor a bankot Herbert fiának és sógorának fizetéséről kérdezték, a szóvivő azzal védekezett, hogy a banknak van politikája a családtagokkal folytatott tranzakciókra. Míg a vezetői javadalmazás kiemelkedő mértékét a bank részvényesi hozamával indokolták.
Új idők új szelét jelzi, hogy a First Republic felső vezetői 2023-ban zéró bónuszt vesznek fel, ami a hivatalos komentár szerint az elkötelezettségüket jelzi. Más kérdés, hogy az amerikai bankoknál a zéró bónusz hagyományosan felhívás a távozásra.
James Herbert milliódolláros családi biznisze annál is feltűnőbb, mert
az amerikai közepes és nagybankok gyakorlatában a családtagok fizetése jellemzően nem haladja meg az évi 250 ezer dollárt.
Herbert fizetését is összevetették hasonló pénzintézetek vezetői javadalmazásával. A 324 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező Bank of New York Mellon vezérigazgatójának 9,3 millió dollárt fizettek ki 2021-ben. Míg a 209 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező, két hete csődbe ment Silicon Valley Bank vezérigazgatója 9,9 millió dollárt kapott.
Herbert fizetése a felsőbb osztályban játszó US Bancorp és Citigroup vezetői jövedelmeihez állt közel.
Benjamin Bennett, a Tulane Egyetem pénzügyi professzora szerint Herbert fizetése 2019 és 2021 között a profit 1,5 százalékára rúgott, míg a szektorális átlag 0,5 százalék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.