Eredetileg a felszámolásról való döntés szerepelt a Cyberg április 3-ra összehívott rendkívüli közgyűlésének napirendi előterjesztésében, ám időközben Rózsa Balázs, az igazgatótanács elnöke közvetett részvénytulajdonosként indítványozta, hogy inkább a csődvédelmet válasszák. A tavalyi év adózott vesztesége várhatóan eléri a 388 millió forintot az előző évi 186 milliós mínusz után. A további működés a fizetésképtelenség miatt nem biztosítható.
Nagy reményekkel lépett a BÉT Xtend piacára 2019 januárjában
a gasztronómiát és a digitális technológiát összeházasító hibrid modellt
építő, franchise-bevételekre pályázó Cyberg. A környező országokban is bevezetett kajahu alkalmazás nemcsak asztalfoglalást és ételrendelést tett lehetővé, de akár chatelhettek is egymással az étteremben ülők. A részvény 1800 forinton stratolt, az induló tőzsdei kapitalizációja 5,4 milliárd forint volt. Még abban az évben májusban nagy bejelentést tettek: megkezdték a tárgyalásokat az addig a visegrádi országokban és Ausztriában 83 étteremben kiépült franchise-lánc angliai, németországi, spanyolországi, franciaországi, oroszországi, olaszországi bővítéséről, és bejelentették a londoni nyitást. Sőt, 2019 őszén a német
Dr. Kalliwoda Research elemzőcég magas kockázattal vételre ajánlotta
az adatalapú digitális technológiát franchise-rendszerben működő éttermi vendéglátással ötvöző Cyberget. Mondván, a bevételei az akkori 0,6 millió euróról 2025-re 39 millió fölé nőhetnek.
A pandémia idején elszakadt egymástól a Cyberg árazása és jövedelmezősége. Miközben a cég kurzusa felülteljesítette a BUX indexet, sőt, a jóval ütésállóbb hazai kisrészvényindexet is, az árbevétele 2020 első fél évében a harmadára zsugorodott a járvány elleni védekezés jegyében elrendelt étterembezárások miatt, a vesztesége ezzel egyidejűleg a másfélszeresére nőtt. A hibrid modell révén
a részvény szárnyalt az IT-szektorral, míg a vállalat együtt szenvedett a vendéglátással.
Még 2021-ben is ralizott a Cyberg, amit olyan hírek fűtöttek, mint az AnyUpp alkalmazásuk bevezetése a Frei-láncba. Míg 2022 tavaszán az amerikai Yorkville Advisors által képviselt befektetési alappal átváltoztatható kötvények kibocsátásával való finanszírozásról, illetve potenciális részesedésszerzésről aláírt, 1,2 milliárd forint keretösszegű szerződés lelkesítette a részvényvásárlókat.
Tavaly ősszel elfogytak a jó hírek, és ahogy a technológiai részvények kifulladtak, a Cyberg árazása is történelmi mélypontokra hanyatlott. A hibridmodellben ilyenkor segíthetnének a gasztroláb fundamentumai, amikor az IT-oldal távlatos ígéreteire már nem vevő a piac. De a társaság évek óta nem tud profitot csiholni, miközben szeptember végén az is kiderült, hogy hosszú lejáratú kötelezettségei a tavalyi első fél évben 30 százalékkal, 574 millió forintra nőttek.
A tulajdonosi körben közel 9 százalékkal érdekelt az OTP Alapkezelő, míg a közkézhányad 44 százalékos. Az igazgatóságban olyan ismert neveket is láthatunk, mint Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom korábbi vezérigazgatója vagy Nyúl Sándor, a Gránit Pólus csoport fontos embere. Továbbá feltűnő volt, hogy Tábori Ilona februárban lemondott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.