Totál pániküzemmódba kapcsolt a Google, amióta a Microsoft beépítette a mesterséges intelligenciával (MI) működő ChatGPT technológiáját keresőmotorjába, az újjávarázsolt Bingbe, állítólag még Sergey Brin is visszatért az irodába kódolni – mondta a német Handelsblatt üzleti lapnak Peter Thiel, az amerikai techszektor legendás befektetője, a Pay Pal fintechcég és a szintén a mesterséges intelligencia felhasználására fókuszáló Palantir alapítója.
Az üzletember szerint ugyanis a Google, illetve a tulajdonos Alphabet – annak ellenére vagy éppen azért, mert az internetes keresési üzletágban 20 éven át monopolstátuszt élvezett – egyfajta hálókocsis utazásként fogta fel a helyzetét.
Bár nagyjából 50 milliárd dolláros készpénzhegyen csücsült, túl keveset költött kutatásra és fejlesztésre.
Most viszont, miután Bill Gates ébresztőt fújt, azonnal piacra akarta dobni saját chatbotját, a Bardot. Amióta pedig kiderült, hogy utóbbi hibásan működik, az Alphabet tőzsdei kapitalizációja 150 milliárd dollárral csökkent.
A befektetők ugyanis pontosan értik, hogy a Google monopolpozíciója és vele együtt a komplett üzleti modellje is kockán forog. Ha a Microsoft a mesterséges intelligencia segítségével forradalmasítja a keresési üzletágat, az teljes paradigmaváltást hoz a szegmensben.
Thiel amúgy meglehetősen derűlátóan ítéli meg a mesterséges intelligencia által nyújtott új perspektívát. Jóllehet sokan aggódnak, hogy emberek milliói veszíthetik el munkájukat az MI miatt, szerinte a történelem azt mutatja, hogy a gépek mindig is átvették az emberi munkát. Például a 18. század végi és 19. század eleji textilgyárakat is hatékonyabbá tették a gépek, nekik köszönhetően több és jobb minőségű ruhát tudtak előállítani.
Ugyanez vonatkozik a mezőgazdaságra is, a gépek átvették a munkát, hogy az emberek értelmesebb feladatokra koncentrálhassanak.
A techbefektető ráadásul úgy véli, az MI megoldást hozhat a nyugati világ általános problémájára is, hogy tudniillik, jó néhány ágazatban szerinte alig van már valódi innováció.
Az eredmény a termelékenység stagnálása, holott mindannyiunknak hatékonyabbá kellene válnunk, mivel az elöregedő társadalom elosztási konfliktusait csak úgy lehet megoldani, ha a felosztandó torta, azaz a jövedelem nő. A mesterséges intelligencia pedig hatalmas segítséget jelenthet ebben.
Egyetlen év alatt tízmilliárd dollárral növelheti piaci értékét a ChatGPT atyjaA chatbotok királya egyetlen év alatt 30 százalékkal növelheti a tőkéjét. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.