Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója vezeti azokat a tárgyalásokat, amelyek a San Franciscó-i székhelyű, elitügyfeleket kiszolgáló First Republic Bank megmentésére irányulnak. A Wall Street Journal információi szerint az előzetes megbeszéléseken olyan tőkeberuházást szerveznek, amely növelné a bank tőkéjét és stabilizálná a helyzetét. Bár a hitelintézet egy hete a Fedtől a JPMorgan közreműködésével 70 milliárd dolláros hitelkeret kapott, továbbá a nagybankok egy közös mentőcsomag keretében 30 milliárdot visszacsorgattak a hozzájuk menekített betétekből, ez a 100 milliárd dolláros likviditás sem tűnik elegendőnek, mert egy hét alatt 89 milliárd dollár hagyta el a bankot. És a pénzintézet betétállományának kétharmada, 120 milliárd dollár biztosítatlan, vagyis további betétkimenekítés várható. A részvény árfolyama hétfőn 47 százalékot zuhant, és márciusban eddig 90 százalékkal került lejjebb. A lehetséges opciók között szerepel a tőkeinjekció vagy a bank eladása.
Az újabb fejlemények azért érdekesek, mert korábban Dimon hallani sem akart arról, hogy a 2008-as jelzálogpiaci válság után a nagybankok újra „rossz bankokat” vásároljanak, és aztán évekig küszködjenek a működési és szabályozási problémákkal.
A 2008-as stílusú bankmentés annál is valószínűbb,
mert az amerikai tőzsdei lap úgy tudja, hogy a JPMorgan befektetési bankárokat küldött a First Republichoz. A mostani helyzet részben a 2008-as bankmentés folyománya. A jelzálogpiaci válság idején állami segédlettel feltőkésítették és fúziókra kényszerítették a nagybankokat, kialakítva az amerikai bankrendszer biztonságos felső szintjét. Egyúttal
az alsó szintbe betonozva a kockázat nagy részét.
Most attól lehet tartani, hogy a kis- és közepes bankokkal szembeni bizalmatlanság annyira beszűkiti a hitelezést, hogy recesszióba csúszik az amerikai gazdaság. A kisebb bankok valószínűleg a hitelfelvételi szabályok szigorításával és a hitelezés lassításával reagálnak, hogy így javítsák a tőkemegfelelési mutatóikat. Más szóval, bármennyire is jól körülhatárolhatók a mostani kockázatok, amennyiben a pandémia idején felduzzadt betétállomány kötvényekbe fektetése okozta a bajt. A First Republicnak is 13,5 milliárd dollárra becsült nem realizált a kötvényvesztesége. Igaz, ez abban az esetben nem okozna bajt, ha lejáratig tudnák tartani a papírokat. Ezért fontos a bankmentés.
Most a bankrendszer kockázatos alsó szintje szorul mentésre. A piac meglepően jól fogadja a felvásárlásokat. A New York-i Community Bancorp részvényei 32 százalékot raliztak hétfőn a hírre, hogy megvásárolja a csődbe jutott Signature Bank hiteleinek és betéteinek nagy részét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.