Nemcsak a bankok tudnak bukni. Bár a Szilícium-völgy startupjait kiszolgáló, csődvédelembe menekült SVB vagy a friscói gazdagok bankja, a 30 milliárd dolláros mentőövbe kapaszkodó First Republic most minden figyelmet magára von, azért érdemes a hedge fundokra is figyelni, mert ezek is súlyos portfólióértékelési zavarokkal küszködnek. A technológiai részvényektől túlsúlyos Tiger Global kozkázatitőke-alapjai értékük egyharmadát veszítették el a tavaly. Bennfentes információk szerint 23 milliárd dollár olvadt le 2022-ben a Tiger által felkarolt startupokról. Pedig olyan komoly befektetéseik is voltak, mint a TikTokot üzemeltető ByteDance vagy a Stripe pénzügyi szolgáltató. A tavalyi negyedik negyedévben a Tiger kockázatitőke-alapjai 9–25 százalékot buktak.
A Tiger esete korántsem egyedi, hiszen
a világ legnagyobb technológiai alapja, a SoftBank által felügyelt Vision Fund is veszített 30 százalékot tavaly áprilistól decemberig.
Nincsenek könnyű helyzetben a portfóliókezelők, hiszen az értékelés során a közelmúlt tranzakcióira és a fundamentális közleményekre hagyatkoznak. A piaci volatilitás gyakran értékelési problémákat is felvet. A Harvard Egyetem alapítványa tavaly ősszel bírálta a kockázatitőke-menedzsereket, hogy nem írják le elég gyorsan a veszteségeket, ami
vakfolt jelenséget okoz a piacon,
megtéveszti a befektetőket. Az egyetemi alapítványok emiatt szenvedhettek nagyobb veszteségeket.
Jól példázzák ezt a Tiger leírásai, amelyek most jelentősen átrajzolják a teljesítménystatisztikákat, érzékenyen érintve olyan zászlóshajó befektetéseket is, mint a Stripe pénzügyi szolgáltató.
Az is elgondolkoztató, hogy a Tiger kockázatitőke-alapjai még viszonylag jól szerepeltek, hiszen a fedezeti alapjai 56 százalékot buktak tavaly, a hosszú távú alapjai pedig 67 százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.