Még nem ért véget az amerikai bankválság, és ha véget is ér, még évekig érezzük a hatását – írta kedden Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója a legnagyobb amerikai bank részvényeseinek írt 43 oldalas levelében, amely a JPMorgan teljesítményétől a geopolitikán át a szabályozásig számos témát érint.
A viharfelhők még mindig ugyanúgy fenyegetik a gazdaságot, mint egy évvel ezelőtt – tette hozzá Dimon, a bankrendszert pedig a Silicon Valley Bank csődje és a Credit Suisse megmentése kergette stresszhelyzetbe.
Megnőtt a recesszió esélye, és bár a helyzet semmiben sem hasonlít a 2008-as pénzügyi válsághoz, még mindig nem tudjuk, mikor ér véget a krízis. Mindenesetre már eddig is rengeteg idegességet váltott ki a piacon, és egyértelműen a pénzügyi feltételek szigorodását hozza, mivel a hitelezők rálépnek a fékre.
Még így sem egyértelmű azonban, hogy ez a felfordulás tényleg számottevően lelassítja-e az amerikai gazdaságot mozgató fogyasztói költekezést – folytatta valamivel derűlátóbban Dimon.
A jelenlegi válsághoz vezető kockázatok egyébként – véli némileg önkritikusan a bankvezér – a pénzügyi elit szemei előtt gyülekeztek, a Silicon Valley Bank kamatkitettségét és a nem biztosított betétek magas arányát említve.
Míg a 2008-as összeomlás a globális bankokat, jelzáloghitelezőket és biztosítókat sújtotta, a jelenlegi banki mizéria sokkal kevesebb pénzügyi szereplőt érint, és nem vet fel annyi megoldásra váró problémát sem
– tette hozzá a JPMorgan első embere.
Miután 2006-ban átvette a nagybank vezetését, Dimon irányította a bankválság idején bajba jutott Bear Stearns befektetési bank és a Washington Mutual felvásárlását. A jelenlegi válság kibontakozásakor pedig ismét központi szerepet játszott, ő volt a főszervezője a First Republic Bankot megmentő forrásgyűjtésnek, amelyhez 11 bank dobott össze mintegy 30 milliárd dollárt.
A mentőövhöz a JPMorgan, a Bank of America, a Citigroup és a Wells Fargo 5-5 milliárddal járult hozzá.
A legutóbbi, bankokat érintő zavarokra kidolgozott új szabályozásnak »átgondoltnak« kell lennie, beleértve a csődbe ment bankok menedzselésére vonatkozó világos szabályokat is
– emelte ki még Dimon.
„A stressztesztek kiszámíthatatlan tőkekövetelményei és a jövőbeli szabályozások körüli állandó bizonytalanság nem teszi stabilabbá a bankrendszert, sőt, inkább károsítja.”
A JPMorgan részvényei idén amúgy keményen állták a sarat, hiszen a pánik dacára eddig mindössze 3 százalékkal estek, szemben a szélesebb értelemben vett pénzügyi szektort követő S&P alindex, az SPXBK 13 százalékos gyengülésével.
A pénzintézetet ráadásul – a többi tengerentúli nagybankhoz hasonlóan – elárasztották a betétek a Silicon Valley Bank márciusi összeomlása után – értesült piaci pletykákból a Reuters.
Dimon ezúttal sem bírta ki egy jól irányzott oldalvágás nélkül a jelzáloghitelek és a hitelkártyák piacán egyre versenyképesebb fintech cégek irányába.
„Vajon ezek a pénzügyi szolgáltatók képesek lennének-e hitelt nyújtani, amikor ügyfeleiknek a legnagyobb szükségük van rájuk?” – firtatta.
Személy szerint kétlem, hogy megtennék
– válaszolta meg saját kérdését az Amerikai Egyesült Államok első számú kereskedelmi banki vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.