Egyik ámulatból ejti a másikba a német professzionális befektetőket a frankfurti börze vezető indexe, a másfél éve 30-ról 40 tagúra duzzasztott DAX idei produkciója. A tőzsdemutató ugyanis január eleje óta a keddi kereskedés zárásáig több mint 14 százalékkal, 15 883 pontra emelkedett, miközben a bankok és az alapkezelők részvénystratégái az év első hónapjaira többségükben árfolyamcsökkenést prognosztizáltak, amit szerintük legfeljebb az év hátralévő részében követhet némi fellendülés.
Ehhez képest az index 12 havi csúcsára száguldott, és betört a bűvös 16 ezer pontos szint előterébe. Innen már csak egy kisebb ugrás a DAX eddigi 16 290 pontos mindenkori rekordja, amelyet 2022 januárjában futott meg a frankfurti index.
Ismét beigazolódott tehát a parkettfilozófusok ősrégi bölcsessége, a befektetők pesszimizmusa inkább árfolyam-emelkedést jelez előre, mert – leegyszerűsítve – ez azt jelenti, hogy nem táraztak be a részvényekből, így nem tudják az újabb eladásaikkal lejjebb nyomni az árfolyamokat.
Ráadásul a tőzsdézők borúlátása fikarcnyit sem mérséklődött az elmúlt hónapok során.
Sőt, a Handelsblatt legfrissebb felmérése szerint a hangulat 2020 nyara óta a legmélyebbre zuhant.
Akkor, néhány hónappal a koronavírus-járvány kitörését követően senki sem akarta elhinni, hogy a kór halálos szorítása a vakcináknak köszönhetően hamarosan veszít erejéből.
A német üzleti lap szerint az emelkedést a közeljövőben paradox módon a DAX-indexre kötött shortpozíciók magas száma is egyfajta biztonsági hálóként támogatja, hiszen akik esésre játszanak, azok már eladták a kölcsönvett tőzsdei terméket, amit később vissza kell vásárolniuk.
Mindebből az a meglepő következtetés adódik, hogy a háború, az energiasokk és az infláció ellenére egész jó tőzsdeév kerekedhet a német tőkepiacon.
Ez azt jelentené, hogy a csúcsdöntéssel fűszerezett árfolyam-emelkedés májusba nyúlóan kitarthat, lévén statisztikailag az április az év legjobb hónapja. Nyáron aztán jöhet egy legalább tízszázalékos korrekció, szeptember végétől, október elejétől viszont újabb történelmi csúcsra hághat a DAX.
A pesszimista befektetői hozzáállás mellett persze más is, jelesül 52 milliárd euró rekordosztalék is rejtőzik a német elitcégek tarsolyában.
Mégpedig úgy, hogy négy társaság, a Zalando, a Siemens Energy, a Qiagen és a Covestro egy centet sem fizet, tehát a friss csúcsot 36 tőzsdei vállalat hozza össze.
Kiemelkedő osztalékhozamot ígérnek az idén a német autóipar gyöngyszemei, a BMW nagyjából 9, a Mercedes 7,4, míg a Volkswagen 6,7 százalékát fizeti ki múlt hétvégi kurzusának a Wall Street Online szerint.
Az üzleti portál ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy nem fenékig tejfel egyik autósrészvény helyzete sem, tudniillik mindhármuk legnagyobb piaca Kína, ahol egyrészt egyre fokozódik a verseny, a Volkswagen éppen mostanában vesztette el piacvezető státuszát a helyi BYD-del szemben, másfelől a geopolitikai feszültségek is veszélyeztetik a zavartalan üzleti tevékenységet.
Kedvező hozamokat kínálnak viszont a biztosítók is, az Allianz 5,4, a Münchener Rück 3,7, míg a Hannover Rück 3,6 százalékos osztalékot vállalt.
Az Allianz már 11,4 eurót oszt vissza, ami tavalyhoz mérten 5,6 százalékos növekedés.
A legnagyobb meglepetést a Bayer keltette, miközben az elemzők kereken 2 százalékos osztalékot vártak, az igazgatóság a 4,3 százalékos hozamot nyújtó 2,4 euróra tett javaslatot.
Az agrár- és vegyipari konszern megengedheti magának az emelést, hiszen tavaly a négyszeresére, vagyis 4,15 milliárd euróra növelte a nettó profitját.
A részvény legnagyobb esélyét és kockázatát még mindig a német konszern által felvásárolt amerikai Monsanto glifozátbotránya képezi. Ha sikerül a kilátásoknak megfelelően az állítólag rákkeltő gyomirtó károsultjaival, illetve örököseikkel megegyezni, meredeken kilőhet a papír árfolyama, ellenkező esetben azonban szomorú napok várhatnak még a cég részvényeseire.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.