Mérséklődő energiaárak mellett is várakozáson felüli, rekordnyereséget termelt az első negyedévben a Shell az erős üzemanyag- és LNG-kereskedelmi tevékenységének köszönhetően.
A brit olajipari nagyvállalat 9,65 milliárd dollár adózott nyereséget könyvelt el január és március között, 450 millióval többet, mint egy évvel ezelőtt.
Ez újabb első háromhavi rekordot jelent a társaság életében a tavalyi 9,1 milliárd után. Ez a szám az elemzőket is meglepte, akik nyolcmilliárdos eredményre számítottak.
A földgáz árának csökkenése rányomta a bélyegét a Shell integrált gázüzletágának eredményére, amely közel az ötödével, 4,9 milliárd dollárra esett. Ezt viszont nagyjából ellensúlyozta a vegyipari és finomított termékszegmens erős hozzájárulása, amely 140 százalékkal, 1,8 milliárdra szökött. A világ első számú cseppfolyósföldgáz (LNG)-kereskedőjének számító társaság LNG-termelése ugyanakkor nőtt az év elején az ausztrál partoknál üzemelő Prelude-platform bővülő teljesítményén keresztül.
A vállalat erős eredményeket és robusztus működési teljesítményt ért el a folyamatos volatilitás mellett
– mondta a jelentés kapcsán Wael Sawan vezérigazgató.
A vezetőség nem változtatott a negyedéves osztalék mértékén, a befektetők most is 28,75 centes kifizetésre számíthatnak részvényenként. A közvetlen részvényesi juttatást egy négymilliárd dollár keretösszegű sajátrészvény-visszavásárlási program egészíti ki a következő három hónapban. A Shell az elmúlt egy évben 19 milliárd dollárért vette a saját részvényeit, kétszer többet fordítva erre, mint a pandémia előtti, 2019-es esztendőben. Tőkeberuházásokra változatlanul 23–27 milliárd dollárt tervez elkölteni a társaság.
A Shell kiemelkedő év eleji teljesítménye illeszkedik a korábban jelentő szektortársakéhoz, az előző héten a két amerikai olajgigász, a Chevron és az Exxon is várakozáson felüli teljesítményről adott számot, a francia TotalEnergies szintén erős eredményszámokat közölt. Tegnap pedig a brit BP jelentett ötödével megugró nyereséget, dacolva az alacsonyabb olajárakkal.
A Shellhez hasonlóan várakozáson felüli negyedéves eredményt közölt ma reggel az Equinor is. A norvég olaj- és gázipari vállalat EBITDA-ja a harmadával, 12 milliárd dollárra esett, ám ezzel együtt jócskán meghaladta a 11,2 milliárdos előzetes szakértői becsléseket. Egyértelműnek tűnik tehát, hogy a szektor továbbra is profitál az energiahordozók iránti magas keresletből és a piaci árak ingadozásából.
A Shell részvényei 2,7 százalékot drágultak az újabb csúcseredmény hírére a londoni tőzsdén, a papír ezzel magasan felülteljesítő csütörtök délelőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.