Soha nem voltak még olyan bőkezűek év elején befektetőikkel a nagyvállalatok világszerte, mint 2023 első három hónapjában. Az 1200 legnagyobb tőzsdecég összesen 326,7 milliárd dollár osztalékot fizetett ki ebben az időszakban részvényeseinek, 12 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor.
A Janus Henderson brit alapkezelő friss adatai szerint a kifizetéseket a még a tavalyi esztendő után járó rendkívüli osztalékok dobták meg, ezek hatását kiszűrve 3 százalékos volt a bővülés. Ám ezzel együtt is figyelemre méltó, hogy a globálisan legtőkeerősebb cégek 95 százaléka szinten hagyta vagy még növelte is a részvényesi juttatásokat.
A 2023 első negyedévében tapasztalt erőteljes növekedés még figyelemre méltóbb annak tükrében, hogy a világgazdaság tavaly milyen kihívásokkal szembesült, úgy, mint a magas infláció, az emelkedő kamatlábak, a geopolitikai konfliktusok és a pandémiás lezárások
– emelte ki Ben Lofthouse, a Janus Henderson tőkejövedelmekért felelős globális vezetője.
A vállalatok profittermelése mindezekkel együtt 2022-ben is erős volt, ami támogatta az év eleji kifizetések emelését.
A bővüléshez legnagyobb mértékben a jelenlegi gazdasági körülmények nyertesei, a meredeken emelkedő kamatokból, illetve energiaárakból profitáló bankszektor és a nagy olajcégek járultak hozzá leginkább. Az autóipari vállalatok körében is számottevő növekedést regisztrált az alapkezelő, melyek közül sokan rendkívüli kifizetést is eszközöltek.
A hagyományosan bőkezű bányászcégek most rontották az összképet, a szektor képviselői a tavalyinál ötödével kisebb osztalékot utaltak a befektetőiknek a nyersanyagárak zuhanása mellett apadó profitjukból.
A globálisan közel 330 milliárd dollárra rúgó kifizetésből 28,8 milliárd dollár származott a rendkívüli osztalékokból, ennek harmada két járműgyártó, a Ford és a Volkswagen nevéhez köthető. Az autóipar képviselői ezzel tízszerezték kifizetésüket 2022 elejéhez képest.
Az amerikai nagyvállalatok rekordot jelentő, 153 milliárd dollárral jutalmazták részvényeseiket, ez 8,3 százalékkal több a tavalyinál, főként az ingatlanos, az egészségügyi, technológiai cégek nagyvonalúságának köszönhetően. Az európai cégek befektetőinek több mint harmadával több pénz, 60,3 milliárd dollár ütötte a markát, ennek háromnegyedét német, dán és svájci tőzsdecégek folyósították.
A globálisan legbőkezűbb tíz cég fizette ki a teljes osztaléktömeg majdnem ötödét, 62,2 milliárd dollárt.
Az élmezőny csúcsára az A. P. Moeller-Maersk dán tengeri szállítmányozási óriás verekedte fel magát, amely tavaly még a dobogó harmadik fokára állhatott fel. A 2022-es „győztes” ausztrál bányavállalat, a BHP ezúttal a második helyre szorult.
A harmadik és a negyedik helyet két svájci gyógyszergyártó, a Novartis és a Roche bérelte ki magának, megelőzve a Volkswagen csoportot. A top 10 tagja még rajtuk kívül három amerikai cég – a Microsoft, az Exxon és az Apple –, valamint a német ipari óriás Siemens és egy ausztrál bank is.
A Janus Henderson várakozásai szerint az osztalékfizetés bővülése a világgazdaság gyengélkedésével párhuzamosan lassulhat az idén, ám a rendkívüli kifizetések miatt erős évkezdés miatt így is felfelé módosították prognózisukat. Az alapkezelő szerint 2023-ban 5,2 százalékkal több pénzt, 1,64 ezermilliárd dollárt fordíthatnak közvetlen részvényesi juttatásra a legnagyobb cégek világszerte, vagyis a tavaly felállított rekord megdöntése is borítékolható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.