Eseménydúsan, de az előzetes várakozásoknak megfelelően alakult a tőkepiacok számára eddig 2023 – hangzott el a KBC Equitas Befektetői Klubján, ahol a vállalat elemzői adtak elő.
Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője kiemelte: a tőkepiaci klíma közel sem olyan rossz, mint volt tavaly, a hozamok pedig szépen növekedtek. Rámutatott:
a tőkepiaci indexek világszerte általánosságban 10-15 százalékot, míg a Nasdaq mutatója 25 százalékot emelkedett az idén.
A Fed szigora és a befektetők optimizmusa között feszülő ellentét továbbra is fennáll, az amerikai jegybank vékony mezsgyén egyensúlyozik a túlzásba vitt kamatemelés okozta recesszió és a korai enyhítés miatti elszálló inflációs környezet között.
A szakértő szerint az év elején a befektetők sokkal jobban tartottak a recessziótól, mint a jegybankárok, ez is indokolhatta a korai kamatvágással kapcsolatos, egyelőre be nem teljesült várakozásokat.
A tőzsdék első fél évét összefoglalva rámutatott: a növekedési részvények általánosságban a várakozások felett teljesítettek, a piac már erőteljesen a kamatemelési ciklusok végét árazza előre, főként középtávon. Ez mind a technológiai, mind a növekedési papíroknak kifejezetten jót tesz.
Érdemes ugyanakkor rámutatni, hogy a tech szektor legnagyobbjainak kurzusa még csak most kezd visszatérni az elmúlt év tőzsdei vesszőfutását megelőző szintjére, tehát a látványos növekedést érdemes helyi értékén kezelni.
Az amerikai piacokról elmondta: az S&P 500 index szépen halad felfelé, de a dinamikus növekedés ellenére egyelőre csak két évvel ezelőtti szintjét tudta megközelíteni.
Cinkotai Norbert szerint a piac most még az oldalazás irányába halad, ugyanakkor a technikai indikátorok 10-15 százalékos erősödést előlegeznek meg. Az MSCI világindexe azt mutatja, hogy a háború utáni esést még közel sem dolgozta le a piac, ez középtávon, nagyjából jövő év elejére vonatkoztatva hordozhat pozitív üzenetet.
A szakértő kiemelte: a tech és a kommunikációs szektor egyaránt kiemelkedően teljesített az idén, az S&P 500 azonban ezt a két szegmenst nem számítva mínuszban járna, ami óvatosságra intheti a befektetőket. Ennek ellenére a középtávú negatív fordulat nehezen elképzelhető: a mesterséges intelligencia berobbanása és a lazuló kamatpályák kilátása könnyedén tovább tüzelhetik a ralit.
Az inverz hozamgörbe ugyanakkor még mindig erőteljesen táplálhatja a recessziós félelmeket.
Cinkotai szerint a kötvénypiac vonzereje nem nőtt meg drasztikusan a részvényekkel szemben, azonban a recessziós félelmek erősödésével erre akár még sor is kerülhet. A reálhozamok ugyanis még mindig negatívak, ami jelentős visszatartó erő a befektetők számára.
A KBC hangulatindexe rámutat: az ügyfelek adatai alapján elmondható, a hangulat optimista, a pozitív időszakok egyre hosszabbak, rövid távon a korrekció esélye nem elhanyagolható a piacokon.
Nagy futamok után mindenki elfárad, még a hosszútávfutók is
– tette hozzá Cinkotai Norbert. A stabil nyersanyagárak, a csökkenő infláció pozitív, míg a recessziós félelmek, a geopolitikai feszültségek, a túlzott optimizmus és az inverz hozamgörbe negatív oldalon jelennek meg a piaci perspektívák latolgatásában.
Cinkotai hozzátette: a KBC optimizmusa visszafogottabbá vált az elmúlt hetekben, mivel elképzelhető, hogy a piac már kihozta magából, amit tudott, így az óvatosság egyre inkább indokolt még úgy is, hogy főként középtávon van azért még tere a ralinak.
Trendforduló a tőkepiacokon: érdemes a részvények között is szemezgetniSok kockázat kiárazódott a tőkepiacokon, a részvények súlyát érdemes növelni a portfóliókban – mondta a VG Arbitrázs című podcastsorozatának legfrissebb epizódjában Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője. |
Grébel Szabolcs szenior elemző a nemzetközi befektetői hangulat jövőjét tekintve elmondta: a geopolitikai aggályok egyre csak nőnek, az amerikai gazdaság teljesítményében várt lassulás és a kínai tőzsdék mélyrepülése egyaránt a negatív oldalt erősítik.
Az infláció Amerikában még mindig jelentős, főleg a maginflációs mutató tekintetében, amely jelenleg magasabb, mint a tágabban vett pénzromlási mutató. A jelentési szezon ugyanakkor nem sikerült rosszul.
Kiemelte: a félvezetőszektor kifejezetten izgalmas volt az elmúlt időszakban, a piac mintha előre árazná már a jövőbeli teljesítményt, ami rövidesen korrekcióhoz vezethet.
A kamatkörnyezet jövőjét az optimista piac és a pesszimista jegybankárok egészen másképp árazzák: a Fed 2024 végére is 4 százalék körüli kamattal kalkulál, míg a befektetők akkorra már bőven az alatti, 3-3,5 százalékos szinteket várnak.
Grébel Szabolcs hozzátette: az olajár még a folyamatos kitermeléscsökkentési bejelentések ellenére sem tudott számottevően emelkedni, pedig a legújabb vágás napi egymillió hordós csökkentést jelentett, az Egyesült Államok ugyanakkor továbbra is fenntartja eddigi kitermelési szintjét, így az alacsony kereslet a csökkenő kínálat ellenére sem pumpálja felfelé az árakat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.