Újabb kiemelkedő hónapot tudhatnak maguk mögött a hazai befektetési alapok, a szektor összvagyona áprilisban másfél százalékkal 13 879 milliárd forintra bővült a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn ismertetett adatai szerint. Ekkora vagyon útját korábban még sosem egyengették a portfóliómenedzserek, a kezelt állomány immár a 13. egymást követő alkalommal hódított meg új csúcsot.
A közelmúltban bejelentett kormányzati döntések értelmében nagyobb átalakulás előtt álló szektor tavasz közepi, 201 milliárd forintos gyarapodása mögött – az utóbbi néhány hónaphoz hasonlóan – most is a friss megtakarítások bőséges beáramlása áll, különböző befektetési jegyekben 192 milliárd forintot kötöttek le.
A piaci árfolyamok kedvező alakulása és a befektetési szakemberek munkája 62 milliárd forinttal növelte a befektetések értékét, a devizapiaci mozgások – köztük a forintnak az euróval szembeni 2,1 százalékos felértékelődése – ugyanakkor 52 milliárd forinttal mérsékelték a forintban kifejezett összvagyont.
A friss tőke túlnyomó többsége továbbra is a kötvényalapokba vándorol, ezúttal 135 milliárd forintért vásároltak belőlük a magtakarítók. A jelentős készpénzinjekcióra a hozamok is rásegítetek, a kötvényes kategória így 4,6 százalékkal – 150 milliárd fonttal – hízott, a hó végi 3424 milliárd forintos záróállomány új rekordot is jelent egyben.
A legnagyobb vagyonnal rendelkező részvényalapoknál a 45 milliárd forintos tőkebeáramlás mozgatta leginkább. A piaci hozamok a BUX index közel hatszázalékos ralija, valamint a fejlődő piacokon tapasztalható kisebb, 1,6 százalékos emelkedés dacára mindössze három milliárd forinttal járultak hozzá a bővüléshez, ez még arra sem volt elegendő, hogy ellensúlyozzák a devizamozgások negatív hatását. A részvényekbe fektető terméktípus a fentiek nyomán egy százalékos bővülésen van túl, a 3882 milliárd forintos eszközállomány itt is rekordszintre ért.
A két legméretesebb kategória mellett nagyobb tőkét még az ingatlanalapok tudtak becsatornázni, amelynek mértéke 20 milliárd forint volt. A csekély árfolyamemelkedés és a devizapiacon elkönyvelt jelentősebb árfolyamesés miatt a harmadik legnagyobb vagyont kezelő kategória eszközértéke mindössze 0,2 százalékkal 3087 milliárd forintra bővült. Ennyi pénzt még itt sem forgattak a befektetők korábban.
Az egykor népszerű vegyes alapokra továbbra sem jött meg a befektetők étvágya, akik ötmilliárd forintot váltottak vissza belőlük áprilisban. Pedig a többféle eszközöket tartó termékkategória most jelentősebb, 17 milliárd forintos árfolyamnyereséget szállított, kétszer akkorát, mint amit a devizamozgásokon buktak a befektetők. A kategória így végül minimális bővüléssel, 2071 milliárd forintos csúcsvagyonnal fordulhatott rá májusra.
A jegybanki kamatemelésekkel párhuzamosan az elmúlt egy évben kifejezetten vonzóvá vált pénzpiaci alapok varázsa is megtörni látszik, áprilisban ugyanis nem érkezett friss megtakarítás a likvid és alacsony kockázatú termékkategóriába, csak a hozamok gyarapították a kezelt vagyont. Erre legutóbb bő egy éve, 2022. februárjában volt példa.
A származtatott alapok is meglehetősen csendes hónapot zártak, friss pénzbeáramlás híján a hozamok srófolták kissé feljebb, 760 milliárd forintra az itt kezelt állományt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.