Hihetetlen elánnal dobta be magát a svájci UBS bank a tehetős amerikaiakat kiszolgáló vagyonkezelő szakértők toborzásába az Egyesült Államokban, annak dacára, hogy a Credit Suisse felvásárlását követően globális munkaerő-állománya 30 százalékának a leépítését mérlegeli.
A bank az év első felében 50 pénzügyi tanácsadót toborzott, többek között a Bank of America Merrill Lynchtől, a JPMorgan Chase által nemrég felvásárolt First Republic Banktól, a Citigrouptól és a Wells Fargótól. Ebből 30 a Credit Suisse-ügylet márciusi bejelentése után érkezett. A legnagyobb fogás a BG Group nevű 13 fős csapat volt, amely 2,5 milliárd dollárt kezelt a Merrill égisze alatt.
A Credit Suisse-ügylettel az UBS a világ második legnagyobb vagyonkezelőjévé vált. Míg Európában és Ázsiában vezető pozíciót tölt be, az Egyesült Államokban csak a negyedik legnagyobb vagyonkezelő, ahol az ultragazdagok pénzügyeinek kezelését az amerikai bankok uralják – írja a Reuters.
Az Egyesült Államok a legnagyobb vagyonkezelési piac világszerte, és az elmúlt években példátlan növekedés volt tapasztalható, ezért az itteni üzletágunkba való befektetés és annak kiépítése kiemelt prioritás
– mondta Iqbal Khan, a UBS globális vagyonkezelésért felelős elnöke a Reutersnek.
Az üzletág fontosságát hangsúlyozva Khan június 12-én, a Credit Suisse-szel kötött történelmi jelentőségű üzlet lezárásának napján külön találkozott a bank nagy vagyonnal rendelkező ügyfeleivel Dél-Kaliforniában. Emellett egy belső rendezvényt is levezetett a legjobban teljesítő pénzügyi tanácsadók részvételével.
Az Egyesült Államokban az akvizíció egyébként nem segítette az UBS pozícióját a vagyonkezelésben, mivel a Credit Suisse 2015-ben kivonult az amerikai privát banki tevékenységből, 275 pénzügyi tanácsadót átadva a Wells Fargónak.
A UBS ultranagy vagyonnal rendelkező ügyfeleket kiszolgáló privát vagyoni tanácsadóinak sora az Egyesült Államokban az elmúlt három évben több mint 25 százalékkal duzzadt fel.
A globális bankok egyre többet fektetnek a stabil díjakat hozó vagyonkezelési üzletágba, ellensúlyozva a volatilis befektetési banki és a kereskedési tevékenység. A legtöbb bank a rendkívül nagy vagyonnal rendelkező ügyfelek rendkívül gyorsan növekvő csoportjára összpontosít.
A 30 millió dollárnál nagyobb befektethető vagyonnal rendelkező emberek csoportja a következő öt évben várhatóan 10 százalékkal növekszik
– mondta John Mathews, a UBS amerikai magánvagyon-kezelésért felelős vezetője.
A Credit Suisse tavaly közzétett jelentése szerint az 50 millió dollár feletti nettó vagyonnal rendelkező milliomosok száma világszerte több mint 50 százalékkal nőtt 2019 és 2021 között, elérve a 264 200-at. Több mint felük az Egyesült Államokban él.
A vagyonkezelés központi szerepet játszik az UBS eredményességében. A Morningstar elemzője, Johann Scholtz szerint a bank négy éven belül várhatóan nyereségének 63 százalékát a vagyonkezelésből termeli majd ki. A UBS részvényei idén 6,5 százalékkal, az elmúlt 12 hónapban pedig 17,5 százalékkal emelkedtek.
Amerikai pozíciójának megerősítése érdekében a UBS az elkövetkező években az úgynevezett baby boomerek, tehát a 40-es és a 60-as évek között született generációk vagyonának öröklésére összpontosít.
A UBS becslése szerint az Egyesült Államokban a következő hét évben mintegy 18 ezer milliárd dollár, a következő két évtizedben pedig akár 84 ezer milliárd dollár kerülhet a fiatalabb generációk kezébe.
„A következő 20 évben a történelem legnagyobb öröklési hullámának leszünk a tanúi” – mondta Khan, ami hatalmas lehetőséget jelent számunkra, hogy az ügyfelek egy teljesen új generációját szolgáljuk ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.