Erőtől duzzadva fordultak rá a nyárra a hazai befektetési alapok, amelyek májusban újabb 2,3 százalékos vagyonbővülést értek el. A továbbra is intenzív megtakarítási kedvnek és a pozitív piaci hozamoknak köszönhetően először lépte át a szektor összvagyona a 14 ezer milliárd forintot a Magyar Nemzeti Bank kedden közzétett adatai szerint.
A 322 milliárd forintos bővülésben ezúttal is a beáramló friss tőke vitte a prímet, a megtakarítók ugyanis 245 milliárdot kötöttek le a portfóliókezelőknél. A tőke- és pénzpiacokon uralkodó optimista hangulat 78 milliárddal értékelte fel a meglévő befektetési jegyek értékét, a devizapiaci mozgások viszont nem változtattak érdemben a portfóliók értékén.
Május végén ezzel már 14 219 milliárd forint vagyont gyarapítottak a hazai befektetési alapokban, ami újabb mérföldkövet jelent az eszközosztály történetében. A termékkategória meglehetősen jó szériát fut, ugyanis már a 14. egymást követő hónapban ért új csúcsra az itt fialtatott összvagyon.
A hónap sztárjai most is a kötvényalapok voltak, a befektetők a tavasz végén még nagyobb lendülettel vásárolták belőlük, kereken 200 milliárd forintnyit. A hozamok 28 milliárddal egészítették ki a méretes pénzbeáramlást, ezzel együtt közel hét százalékkal ugrott meg a második legméretesebb kategória összesített vagyona.
Áprilisban még 135 milliárd forintot helyeztek el itt a befektetők, a kötvényalapok népszerűsége tehát jócskán nőtt a tavasz végére.
Jól szerepeltek az ingatlanalapok is, amelyekből 42 milliárdnyit táraztak be a befektetők. Ebben az eszköztípusban az áremelkedésre is stabilan lehet számítani, ez most sem volt másként. A hozamok 21 milliárddal növelték az eszközállományt, ami így két százalékkal bővült.
A részvényalapokba is viszonylag jelentős, 36 milliárd forintnyi friss megtakarítás érkezett, ami bőségesen kompenzálta a kissé leforduló hozamokat. A bő 3900 milliárddal a legnagyobb vagyonú termékkategória 0,7 százalékos gyarapodással zárta az időszakot.
A három legtöbb pénzzel büszkélkedő eszköztípuson túl más termékeknek nem igazán termett babér. A vegyes alapok hiába teljesítettek jól a piacon, a 21 milliárd forintos árfolyam-emelkedés kedvező hatását teljesen semlegesítette a hasonló méretű pénzkivonás. A kategória így 2070 milliárdon stagnált a hónap során.
Nem tudtak előrelépni a mára mindössze alig néhány milliárd forintot kezelő garantált alapok sem, a pénzpiaci és a származtatott alapok pedig egyaránt mintegy félszázalékos vagyoncsökkenést regisztráltak a hozamokat meghaladó mértékű pénzkivonás miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.