Évtizedes csúcsokra emelkedett péntek délután a Magyar Telekom árfolyama. A kurzus napon belül 527 forintig szúrt fel, miután bejelentették, hogy a Magyar Telekom által vállalt fejlesztésekért cserébe 2024. január 1-jétől megszüntetik a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadót, valamint 2025. január 1-jétől a hírközlési szolgáltatókat terhelő távközlési pótadót is. A döntés nyomán újabb lendületet kapott a tavaly ősszel indult Telekom-rali, amelynek startjelét még az inflációkövető árkiigazítás belengetése adta meg.
Fellelkesítette tavaly ősszel a befektetőket az inflációkövető áremelések bejelentése, ami osztalékspekulációkat inspirált
– mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője, hozzátéve: idén a hosszú állampapírok hozamának esése is támogatta a Magyar Telekom-ralit. A kurzus már péntek délelőtt 480 forint felett járt, amit utoljára 2017-ben láthattunk.
amely szerint a Magyar Telekom 2024 és 2027 között 123 milliárd forintot invesztál vezetékes- és mobilhálózat-fejlesztésbe. Ennek során 2024-től egymillió háztartást lefedő vezetékes, gigabitképes sávszélességet biztosító hálózatot építi ki, továbbá 2027 év végére 4,5 millió magyar otthon és vállalkozás számára elérhetővé teszi a vezetékes gigabitképes hálózati infrastruktúrát. Ezt
a magyar kormány a szektorspecifikus adózási szabályok felülvizsgálatával,
illetve a hírközlési szolgáltatókat terhelő közműadó-fizetési kötelezettség 2024 januárjától történő megszüntetésével és a távközlési pótadó 2025 januárjától való megszüntetésével támogatja.
Az adókivezetések eredményhatása a Magyar Telekom esetében már jövőre 7-8 milliárd forintot jelent, majd a következő évtől 33-35 milliárd forintot
– mondta a Világgazdaságnak Gaál Gellért, a Concorde vezető részvényelemzője. Ha ezt átszámoljuk részvényesi kifizetésre, ami praktikusan osztalékot vagy részvényvásárlást jelenthet, akkor
jövőre részvényenként 4-5 forint pluszról beszélhetünk, 2025-től pedig plusz 20-24 forintról.
A Magyar Telekom idén májusban részvényenként 30,9 forint osztalékot fizetett.
Durván 30-35 milliárd forinttal lehet alacsonyabb a Telekom adóterhe 2025-től, ami jelentős összegnek számít, tekintve, hogy a cég nettó profitja tavaly például csak valamivel több mint 60 milliárd forint volt
– írta jegyzetében Varga Dániel, a KBC Equitas elemzője. A 123 milliárdos beruházási összeg négy évre elosztva valamivel több mint 30 milliárd forintot tesz ki, vagyis nagyjából az adókönnyítést invesztálja a társaság.
Korábban is izgalmas sztorinak tekintette a Telekomot a KBC az inflációkövető díjkorrekció miatt. A fundamentumok erősek, a bevételek mellett a profitabilitás is növekvő pályára állt, ráadásul a fejlesztéseknek, az adók leépítése miatt, nem lesz eredményrontó hatásuk. A tavaszi modellfrissítésben is jelezték, hogy dinamikus növekedés előtt állhat a vállalat, a magasabb sávszélességű internet-előfizetések iránt egyébként is egyre nagyobb kereslet mutatkozik, ez is nagyban hozzájárult a legutóbbi negyedév nagymértékű növekedéséhez.
A tavaszi 590 forintos fairérték-becslést továbbra is érvényesnek tartja a KBC.
A technikai kép is érdekes, amennyiben az 500 forintos lélektani szint felett a következő markáns ellenállás 525-530 forint környékén húzódik, ennél távolabb pedig már a 2012-es csúcsok látszanak, 600 forint közelében. Bár a péntek délutáni 515 forintos szinten már kissé túlvett a papír, de a KBC szerint most aligha fókuszálnak eladási szignálokra a befektetők.
Szeptember elején a Magyar Nemzeti Banknál még a telekom szektor veszélyes árazási gyakorlata verte ki a biztosítékot, legalábbis erre utalt az MNB elemzői blogbejegyezése.
Ennek kapcsán mondta a Világgazdaság Arbitrázs című podcastsorozatának legújabb epizódjában Gaál Gellért, hogy
az inflációt visszamenőlegesen követő árindexálás érthető lépés a piaci szereplők részéről. Tény, hogy a Magyar Telekom érdemi többleteredményt realizál az emelés hatására, míg a Vodafone felvásárlása után jelentős adóssággal küzdő 4iG esetében létkérdés lehet az áremelés.
A Telekom-raliba már eddig is beépült az a spekuláció, hogy a jogalkotók nem fogják korlátozni a távközlési társaságok áremeléseit, az adókivezetésekkel pedig újabb zöld jelzést kapott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.