A világ pénzéhsége olyannyira felverte a „sivatagi Davos” ázsióját, hogy a szaúd-arábiai Rijádban a jövő hónapban esedékes Future Investment Initiative konferenciára már 15 ezer dollár a belépő. A pillanat rendkívüli, hiszen az energiaárakon hízó szaúdiak és más Öböl mentiek most teli vannak készpénzzel, míg a klasszikus nyugati befektetők az emelkedő kamatlábak erdejében botorkálnak, kiutat keresve a finanszírozási válságból.
Nem csoda, ha
a közel-keleti régió szuverén befektetési alapjai a magántőke-, a kockázatitőke- és ez ingatlanalapok bankautomatáivá váltak.
A sátoros fúziók és felvásárlások piacán megnövekedett az érdeklődés. A közelmúltban bejelentett ügyletek közé tartozik, hogy egy abu-dzabi alap megvásárolja a Fortress befektetési divízióját 2 milliárd dollárért, míg egy szaúdi alap 700 millió dollárért veszi meg a globális hitelező Standard Chartered légiközlekedési egységét.
Olyan ez, mint amilyen régen az amerikai aranyláz volt, csak most mindenki a Közel-Keletre akar menni, hogy pénzt gyűjtsön
– mondta Peter Jadersten, a Jade Advisors tanácsadó cég alapítója.
Szó szerint tolonganak a régióban a New York-i és a szilícium-völgyi menedzserek. A The Wall Street Journal szerint, időnként
tumultuózus jelenetek alakulnak ki, például a Four Seasons Abu Dhabi fehér márványpadlós előcsarnokában,
és más exkluzív térségi szállodákban.
Öt évvel ezelőtt még a JPMorgan, a Blackstone és a BlackRock is bojkottálta a Davos in the Desert konferenciát Jamal Khashoggi újságíró 2018-as meggyilkolása miatt.
Egyes cégek azóta is kerülik a királyságot,
miközben az emberi jogi csoportok szerint továbbra is súlyos probléma a kormány disszidensekkel való bánásmódja. De a szaúdi finanszírozás iránti kereslet tavaly nőtt, épp amikor más pénzforrások elapadtak.
Még a Wall Street nagymenői számára is óriási a tét.
Szaúd-Arábia szuverén vagyonalapja tavaly 20 milliárd dollárt fordított a Blackstone infrastrukturális alapjára, ami akár 40 milliárd dollár is lehet. Míg a JPMorgan több mint 80 éve szaúdi üzleti partner, számos ügyletben volt a királyság tanácsadója, a közelmúltban például a Tesla-részvények vásárlásakor vagy a Saudi Aramco nemzeti olajtársaság részvénykibocsátásakor (IPO).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.