Több mint három hónapnyi gyengélkedést követően ismét átlépte a 30 ezer dolláros lélektani határt a bitcoin árfolyama, miután egy híroldal tényként közölte: az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) elfogadta a BlackRock bitcoin ETF befektetési eszköz létrehozása iránt benyújtott kérelmét. Csakhogy a híresztelés hamisnak bizonyult, a legnagyobb kriptodeviza kurzusa pedig perceken belül visszakerült a 28 ezer dolláros szint környékére, ahonnan azóta 1,1 százalékot tudott erősödni.
A villámrali ugyanakkor nem múlt el nyomtalanul: a Coinglass adatai szerint a 30 ezer dollárig tartó menetelés során közel 95 millió dollárnyi short pozíció került kényszerből zárásra, hatalmas veszteségeket okozva ezzel a legnagyobb kriptodeviza árfolyamcsökkenésére fogadó befektetők számára.
James Seyffart, a Bloomberg Intelligence ETF-elemzője szerint a bitcoin közel 10 százalékos tiszavirág-életű szárnyalása betekintést engedett abba az elképzelhető jövőbeli piaci forgatókönyvbe, amiben az SEC valóban rábólint a bitcoin ETF-ek létrehozására.
A bitcoin idei árfolyammozgását jelentős mértékben befolyásolta az ETF-ekkel kapcsolatos várakozások: az amerikai bankpánik nyomán berobbant 50 százalékos rali mögött a második legnagyobb, közel 20 százalékos felfutásra júniusban került sor, amikor a BlackRock beadta saját bitcoin ETF-iránti kezdeményezését az SEC-hez, az augusztus végi 6 százalék feletti erősödésre pedig a Greyscale bitcoin-alapjával kapcsolatos pozitív hírek felröppenését követően került sor.
Michael O’Rourke, a JonesTrading vezető piaci stratégája kiemelte: a villámrali nyomán ismét megkérdőjeleződik, hogy a piac az elemzői konszenzussal összhangban valóban beárazta-e már az ETF-ek lehetséges megérkezését a bitcoin árfolyamába, ugyanakkor egy ennél komolyabb kérdést is felvet.
Ha a bitcoin árfolyamát már egy álhír is ekkora mértékben meg tudja mozgatni, érdemes lehet megvizsgálni, kinek a feladata lenne a befektetők védelme egy központi szabályozással nem rendelkező piacon, mely mindezen felül mágnesként vonzza a kétes szándékú szereplőket is.
A bitcoin álhíren alapuló ralija ezzel egyértelműen alátámasztja az SEC ETF-jóváhagyással kapcsolatos legnagyobb aggályait is, miszerint ódzkodnak szélesebb körű piaci hozzáférést biztosítani egy olyan eszközosztály számára, amely még a legalapvetőbb befektetővédelmi mechanizmusokkal sem rendelkezik.
A bukott kriptokirály miatt törhetett meg a bitcoin 2021-es történelmi ralijaSam Bankman-Fried az ügyfelei tokenjeit adhatta el, hogy cégeinek anyagi helyzetét javítsa. |
Egyes elemzők ugyanakkor továbbra is hisznek a bitcoin-alapú tőzsdén kereskedett alap létrejöttében: James Seyffart, a Bloomberg elemzője például úgy számol, az első ETF már piacra is kerülhet januárig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.