Dinamikus bevételbővülésről számolt be az Alteo a konszolidálódó energiaárak mellett is, a megújuló energiát hasznosító energetikai szolgáltató a főbb eredménysorokon azonban a tavalyival lényegében megegyező teljesítményt nyújtott az idei első három negyedévben.
Jelentősen felpörgött idén az Alteo bevételtermelése, kilenc hónap alatt bő ötödével nagyobb, közel 77 milliárd forintos forgalmat ért el a cégcsoport, elsősorban a megnövekedett energiapiaci árkörnyezetben fixált villamosenergia- és távhőárak következtében.
A javuló teljesítmény az eredményszámokban már nem jelent meg, a vállalat eredményességét leginkább kifejező EBITDA és az adózott nyereség is az egy évvel korábbi szinten „ragadt be” a társaság hétfőn közzétett befektetői prezentációja szerint.
Az új generációs közműcég az előbbi soron 16,33 milliárd forintos tételt könyvelt el, ami hétmillió forint híján megegyezik a 2022 első kilenc hónapjában megtermelttel. Az adózott nyereség 1 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki rekordot, ez 11,3 milliárd forintos nettó eredményt jelent.
A vállalat eredményessége ezzel még mindig jelentősen meghaladja a 2022 elején bemutatott medián EBITDA tartományának felső sávját.
A társaság közleménye szerint az energia-kiskereskedelem és a megújuló termelés menedzsment üzletág mellett immár a hulladékgazdálkodási üzletág teljesítménye is hozzájárult ahhoz, hogy a csökkenő energiaárak mellett, valamint a 2022 őszén visszamenőlegesen bevezetett, a kapacitásbevételt terhelő különadó hatásai mellett is tartani tudták a kimagasló eredményt a szeptember végéig terjedő időszakban.
A hő- és villamosenergia-termelés és -menedzsment szegmens bevétele 30 százalékkal, 60 milliárd forint fölé emelkedett, az EBITDA azonban 4 százalékkal 12,1 milliárd forintra csökkent.
A megújuló alapú energiatermelésből származó bevételek tizedével maradtak el a tavalyitól, ami az eredmény soron 31 százalékos visszaesést követően 2,2 milliárd forintos tételben csapódott le. Az energetikai szolgáltatások üzletág forgalma ezzel szemben csaknem ötödével, 3,3 milliárd forintra ugrott, és a szegmens EBITDA-szinten is nyereségessé vált.
Az immár külön kimutatott hulladékgazdálkodási tevékenység bevétele több mint tízszeresére, 3,1 milliárd forintra hízott az FE-Group Invest Zrt. tavalyi felvásárlásának köszönhetően. A Mol partnere a koncessziós rendszer első három hónapjában 133 millió forintos EBITDA-t termelt, így a szegmens első kilenc havi eredménye is átfordult a pozitív tartományba.
Az Alteo energia-kiskereskedelemből származó bevételei ugyan 30 százalékkal 13,2 milliárd forintra apadtak az idei kilenc hónap során, az üzletág eredménye azonban így is megkétszereződött, 3,1 milliárd forinttal hozzájárulva a csoportszintű EBITDA-hoz. A duplázás a magas fedezettartalommal megkötött fix árazású szerződéseknek köszönhető.
Felépítésének, fenntarthatóságra és megújuló alapú energiatermelés elterjedésére is alapozó stratégiájának, diverzifikált portfóliójának és kiemelkedő szakembergárdájának köszönhetően az Alteo képes volt kihasználni a piac által kínált lehetőségek maximumát
– mondta ifj. Chikán Attila, a társaság vezérigazgatója, aki ezzel együtt arra figyelmeztetett, hogy a 2022-ben kezdődő és 2023-ban is folytatódó energiapiaci lehetőségek valószínűsíthetően nem maradnak fenn hosszú távon.
Chikán Attila kiemelte, hogy a stratégiában szereplő aktív befektetési tevékenységükre alapozva a jövőben is élni fognak azokkal a cég aktivitásához köthető szektorokban kínálkozó lehetőségekkel.
A vezérigazgató példaként a 31 gigawattos éves termelési kapacitásával több mint 10 ezer háztartás ellátására képes tereskei naperőművet említette, amelynek fejlesztését idén kezdi el a társaság. Ez várhatóan 2024 második fél évében áll üzembe, és megduplázza az Alteo tulajdonában álló naperőmű-kapacitást. Folyamatosan zajlik a vállalat szabályozási központjának további fejlesztése is, beleértve az informatikai képességek, valamint az energiatárolási és egyéb energiatermelési kapacitások bővítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.