A Rheinmetall azon dolgozik, hogy megduplázza vagy akár megtriplázza a tüzérségi lövedékek gyártására szolgáló kapacitásait – mondta Armin Papperger vezérigazgató a Handelsblattnak.
A tervek szerint a német hadiipari vállalat jövőre nagyjából 700 ezer tüzérségi lövedéket gyártana, amivel a vezérigazgató szerint már képes Ukrajna mellett Európa ellátására is – derül ki a hétfőn reggel megjelent interjúból. Ukrajnának különben már százezres nagyságrendben szállítottak lövedéket. A pontos mennyiség hadititok, ezért nem közölhette az interjúban sem.
Papperger kiemelte, hogy a termelés felpörgetésében az alsó-szászországi Unterlüßben található gyár mellett a cég spanyolországi üzemeire is számítanak. Az emiatt szükséges unterlüßi üzembővítés alapkövét a vezérigazgató és Olaf Scholz német kancellár hétfőn teszi le. Mint ismert, hazánkban Várpalotán is épít a vállalat egy lőszergyárat.
A lőszergyártás legszűkebb kapacitását egyébként aktuálisan a lőpor képezi, ezért Németországban és Spanyolországban évi 1500 tonnáról 3000 tonnára növelik a termelést, illetve a jövőre megnyíló romániai üzemből is kikerülhet 1500 tonna lőpor. Távlatilag összesen évi 11 ezer tonnával számolnak.
Papperger ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a német védelmi költségvetés megemelése is elkerülhetetlen, ha a hadsereg számára létrehozott 100 milliárd eurós különalap kimerül.
Amikor az alap kifogy a pénzből, újabb jelentős forrásokat kell a védelmi képességeink fejlesztésére fordítani. Vagy a védelmi költségvetést kell tetemesen megemelni, vagy újabb különalapot kell felállítani, hogy Németország fel tudja magát fegyverezni saját védelmében
– foglalta össze. A Rheinmetall idén 10 milliárd eurós bevételt tervez, amely két éven belül 15 milliárdra nőhet. A vezérigazgató szerint azonban még az is kevés lesz, hiszen ahhoz, hogy Európa lépést tarthasson az amerikai védelmi iparral, egy 20-30 milliárd eurós forgalmú cégre van szükség az Atlanti-óceánnak ezen a partján is.
Jelenleg azonban az a gond, hogy mivel a konjunktúra miatt minden európai gyártó dúskál a megrendelésekben, a kisebb cégek is úgy vélik, hogy könnyedén eljuthatnak az 500 millió eurós forgalomtól az 5 milliárdosig, és nincs szükség konszolidációra, pedig ez Papperger szerint egyáltalán nem igaz.
Ez a 20-30 milliárdos potenciál amúgy ott rejlik a Rheinmetallban, hiszen már a jelenlegi rendelésállománya is ebbe az irányba mutat – véli a hadipari cég vezetője.
A tüzérségi megrendelésekből akár 3 milliárd eurós bevételre is szert tehet, és a cégvezetés becslései szerint a Lockheed Martinnal az F35-ös vadászbombázók alkatrész-beszállítására kötött szerződésből is befolyhat 1 milliárd.
A légvédelem területén akár 2 milliárd eurós, a logisztikai rendszerek értékesítéséből pedig további 1,5 milliárd eurót remélnek.
Hét-nyolc éven belül pedig – véli Papperger – elérhetik az évi 20 milliárd eurós árbevételt, ez a szektor tíz legnagyobb amerikai vállalatának aktuális ranglistáján a hetedik-nyolcadik helyre lenne elegendő.
Az interjú megjelenését követően, hétfőn délig a Rheinmetall részvényei 2,5 százalékkal, 345 eurós új rekordszintre drágultak, év eleje óta már összesen 15 százalékkal erősödtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.