Egymilliárd dolláros tőkeinjekcióval állítaná talpra az elmúlt hónapokban megreccsent New York Community Bancorpot (NYCB) a Mnuchin’s Liberty Strategic Capital, a Hudson Bay Capital és a Reverence Capital Partners által vezetett befektetői csoport, melybe a Citadel árjegyző cég is beletartozik. Az amerikai regionális bank idei teljesítménye 67 százalékos zuhanás, egy héttel ezelőtt egyetlen napon leolvadt a piaci kapitalizáció negyede, ám a tervezett tőkebevonás hírére szerdán 7,45 százalékot emelkedett a kurzus.
A New York Community Bancorp (NYCB) vásárolta fel a tavaly márciusi bankpánik idején csődbe jutott Signature Bank eszközeit. Január végén épp az akvizícióval magyarázta a veszteséget és az osztalékcsökkentést. Aztán februárban bóvliba csapták a hitelminősítők. Március első napján pedig az okozott pánikot, hogy a menedzsment közölte: a kereskedelmi ingatlanok értékcsökkenésével összefüggő hitelkönyvi kockázatokat tárt fel egy belső ellenőrzés.
A tőkeinjekcióval párhuzamosan a menedzsmentet is átalakítják.
Alig egy hét után távozik Alessandro DiNello vezérigazgató, és Joseph Otting, a Pénzügyi Ellenőrző Hivatal korábbi vezetője ül a helyére. Az egymilliárd dollárt intéző cégek képviselői pedig beülnek az igazgatóságba, ahonnan ugyanakkor távoznak az NYCB úgynevezett „örökös igazgatói”.
A tőkebevonás érdekessége, hogy a befektetői csoportot Donald Trump volt elnök egykori pénzügyminisztere, Steven Mnuchin vezeti, aki korábban a Goldman Sachs partnere volt. Van gyakorlata a bajba jutott hitelezők kezelésében. Még a 2008-as pénzügyi válság idején vásárolta fel a szövetségi betétbiztosítás által lefoglalt IndyMac Bankot, melyet százmillió dolláros haszonnal értékesített később.
A befektetés értékelésénél figyelembe vettük a bank hitelkockázati profilját
– hangsúlyoza Steven Mnuchin, hozzátéve: elegendő tőkével rendelkezünk arra az esetre, ha a jövőben növelni kellene a céltartalékokat, hogy az NYCB megfeleljen a fedezeti előírásoknak.
A The Wall Street Journal párhuzamba állította az NYCB mostani kényszerű tőkebevonását egy másik regionális hitelező,
a Silicon Valley Bank tavalyi összeomlásával.
Mert az Egyesült Államok második legnagyobb bankcsődje is egy kényszerű tőkeemeléssel indult.
Az NYCB a 28. legnagyobb amerikai bank. Ráadásul az Egyesült Államokban a regionális bankok adják a vállalati hitelezés gerincét, és épp az amerikai középbanki szektorból sorjáztak év elején az aggasztó hírek. A kilátásokat rontja, hogy a Fed még ebben a hónapban elzárja a tavalyi bankpánik idején nyitott válságkezelő hitelkeret olcsó forrását. Emellett a középbankok helyzetét azért is figyelik aggodalommal a befektetők, mert márciustól a közkeletű tőzsdei forgatókönyvek visszaesést jósolnak a részvénypiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.