Tizennégy százalékos részvényralival indította a szerdai kereskedést a H&M, miután a svéd divatlánc várakozáson felüli negyedéves teljesítményről számolt be.
A világ második legnagyobb tőzsdén jegyzett divatipari vállalatának működési eredménye 2,08 milliárd svéd koronára ugrott, ami jókora kellemes meglepetés az LSEG 1,43 milliárd koronás elemzői konszenzusához képest.
A svéd társaság működési árrése eközben triplájára, 1,3-ról 3,9 százalékra nőtt.
Az árbevétel a vártnál kisebb mértékben, 2 százalékkal, 53,7 milliárd koronára csökkent az első üzleti negyedévben, a második háromhavi periódus elején pedig 2t százalékos emelkedésről számolt be a vezetőség.
A negyedéves eladások február folyamán fokozatosan javultak a jól fogadott tavaszi kollekciókkal, ami pozitív jel arra, hogy jó úton járunk
– idézi a Reuters Daniel Erver vezérigazgatót, aki két hónapja vette át a vállalat vezetését Helena Helmersson váratlan lemondását követően.
Az új vezérigazgató legfőbb prioritásának az értékesítés erősítését nevezte meg, és megismételte a H&M idei célját is, hogy elérjék a 10 százalékos üzemieredmény-hányadot.
A cégvezér a kedvező fogyasztói trendek tükrében úgy látja, valamivel nagyobb rugalmasságra van lehetőségük az árképzésben azokon a területeken, ahol nagyobb vásárlóerőt tapasztalnak. Ez árcsökkentést is jelenthet Erver szerint
Úgy gondoljuk, hogy 2024 végén alacsonyabbak lesznek az áraink, mint az év elején
– mondta el a vezérigazgató.
A raktárkészletek 7 százalékkal csökkentek éves alapon, ami ugyancsak jó hír a társaságnak, amely számára régóta fennálló probléma az eladatlan készletek felhalmozódása.
A svéd kiskerlánc a drágább termékszegmens felé terjeszkedik, Cos márkanéven futtatott prémiumkollekciójában például már 300 dollárért kínált bőrnadrágok és 190 dolláros kabátok is szerepelnek. A H&M-nek egyre élesedő piaci versenyben kell helytállnia, mivel a kínai Shein fast fashion lánc az árérzékenyebb fogyasztók körében hasított ki magának nagyobb részesedést, és az Inditexhez tartozó Zara is megerősítette dominanciáját a szektorban.
A H&M igazgatósága részvényenként 6,5 korona osztalék kifizetését javasolja az előző évi eredményből, amit májusban hagyhatnak jóvá a befektetők. A társaság emellett felhatalmazást kért sajátrészvény-visszavásárlásra is.
A vállalat részvényei meglehetősen hullámzó teljesítményt mutattak az utóbbi évek során, 2022-ben 37 százalékot zuhant az árfolyam, 2023-ban viszont 57 százalékot robogott a kurzus. A ma délelőtti ralinak köszönhetően az idei 14 százalékos esést szinte teljes egészében ledolgozta az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.