Kiugró első negyedéves növekedésről és egy kisebb osztalékblamázsról számolt be a hétfői tőzsdezárást követően a Duna House.
A kedvező hírekkel kezdve: az ingatlancég olasz hitelközvetítési bevételei 6 százalékkal nőttek euróban számolva éves bázison. A csoport eközben jelentős együttműködési megállapodást írt alá a Professione Casa olasz ingatlanközvetítő hálózattal, amelytől fokozatosan erősödő, számottevő szerves növekedést vár Itáliában.
Idehaza folytatódtak a tavalyi első negyedévi piaci mélypont után megindult pozitív folyamatok, minden fő szegmens szignifikánsan bővült év per év alapon. A vállalat franchise ingatlanközvetítői forgalma 56 százalékkal emelkedett, míg a saját irodák bevétele 63 százalékkal ugrott meg. Ezzel egyidejűleg a magyar piacon 121 százalékkal lőtt ki a hitelezési volumen, és a hiteligénylési adatok további növekedést vetítenek előre a második negyedévre is.
A lengyel szegmens továbbra is kirobbanó teljesítményt mutat, mint eddig is a 2022. utolsó negyedévi mélypont óta, amelyet részben a kedvező makrokörnyezet, részben az államilag támogatott hitelprogramok vezérelnek. A franchise ingatlanközvetítés 52 százalékkal bővült, míg a saját irodás ingatlanközvetítés 6 százalékkal gyarapodott. A lengyel hitelközvetítési üzletág 232 százalékkal pörgött fel, új csúcsra érve.
A hitelpiaci fordulatot segítette, hogy a fix kamatozású hitelek esetében a szabályozó hatóság könnyített a folyósítás feltételein, valamint hogy július elején elindították a 45 év alatti, első lakásukat vásárló hitelfelvevőket segítő First Home programot.
Bár az utóbbi program keretösszege év végével kifutott, a folyósítások még az első negyedévben is áramlottak a piacra. Mivel azonban a hitelfolyósítást időben megelőzi az ingatlanvásárlási szerződés aláírása, a lengyel ingatlanpiacon érzékelt a minimális csökkenés már a program kifutásának tudható be. További állami támogatások csak az év második felére várhatók, így a következő egy-két negyedévben mérsékeltebb volumenekre lehet számítani Lengyelországban.
A cseh piacról annyit közölt a cég, hogy saját irodái 13,1 százalékkal nagyobb jutalékbevételt termeltek, mint egy éve, ám a viszonylag kis méretből adódóan ezek teljesítménye erősen ingadozhat az év hátralévő részében.
Osztalékfronton mindeközben egy kisebb blamázst szenvedett el a Duna House, hiszen mint kiderült, kissé elszámolta magát a menedzsment a február 28-án bejelentett részvényenkénti 131 forintos visszaosztással. A hétfői tőzsdezárás után ugyanis bejelentették, hogy a részvényesek papírjaik után 124,82 forintot kapnak, ami persze még így is kiemelkedő, közel 12,5 százalékos hozamot biztosít a hétfői, kereken 1000 forintos záró árfolyamhoz mérten is, nem beszélve arról, hogy a bejelentés időpontjában még 700 forint körül kereskedtek a papírral.
A visszametszés oka, hogy a cégcsoport többszintű struktúrájában az ingatlanfejlesztést végző leányvállalatok pótbefizetései ilyen mértékben korlátozzák a kifizethető osztalékot.
A cég részvényei kedden délelőtt nagyjából előző napi, 1000 forintos záróáruk körül forogtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.