A Tesla Megafactoryt épít a sanghaji Gigafactory szomszédságában, a beruházás az engedélyek birtokában májusban már indulhat is – jelentette a kínai média. A Megafactory lesz a Tesla első, energiatároló rendszereket készítő egysége külföldön. A projektet 2023 decemberében jelentették be, azt megelőzően Elon Musk sűrűn kilincselt a pekingi és a sanghaji elöljáróknál, hogy a beruházás zöldutat kaphasson.
Az eredeti ütemterv egyébként megcsúszott, az építkezésnek 2023 harmadik negyedévében kellett volna megindulnia, míg a kész Megafactoryból az első konténerakkuknak mostanában kellene kijönniük. A gyár csúcskapacitását most évi tízezer energiatároló egységre tervezik.
A sanghaji The Paper vállalat közeli információi szerint a termelés már 2025 első negyedévében megindulhat, azaz rendesen belehúznak a kínai építőmunkások, Igaz, ez nem idegen tőlük, hiszen az immár évi egymillió Tesla Model 3-as és Model Y elektromos autó legyártására képes Gigafactoryt 2019-ben tíz hónap alatt húzták fel zöldmezős beruházásban, s az év végén az óriásgyár már meg is kezdhette a próbatermelést. A Tesla áramtároló egységeket gyártó üzletága prosperál, az utóbbi években dinamikusan növelte bevételét, összkapacitása pedig már elérte az évi 14,7 gigawattórát. Tavaly a tárolórendszereket is tartalmazó energetikai üzletág 6,035 milliárd dolláros bevétlt ért el, ez 54 százalékos éves növekedésnek felel meg – derül ki a Tesla éves jelentéséből.
A szabványkonténer nagyságú Megapack Magyarországon sem ismeretlen, a MET-csoporthoz tartozó Dunamenti Erőműben, Százhalombattán 2022 őszén állították üzembe az első három ilyen egységet.
A hálózatkiegyenlítő tárolókapacitások térnyerése azért is fontos, hogy a megújuló energiaforrásokból nyert, de aktuálisan fel nem használt áramot „félretegyék”, s olyan időpontban táplálják be a hálózatba, amikor a csúcsigények jelentkeznek.
Ezek az egységek az áramkimaradásokkor is be tudnak lépni, segítve a karbantartáson és hibaelhárításon dolgozók munkáját, egyfajta szünetmentes tápegység funkciót is el tudnak látni.
A lítium-akkumulátorok tömegét tartalmazó Megapackok egyenként 3 megawattóra energiát képesek magukba szívni és alkalomadtán 3600 háztartást képesek egy órán át árammal ellátni.
Rendszerbiztonsági szempontból tehát a szerepük kiemelten fontos. A sanghaji Megapackokat exportra tervezik, de bőven jut majd az dinamikusan bővülő helyi igények kielégítésére is. Mint arról beszámoltunk, ezen a piacon a Debrecenben akkumulátorgyárat építő CATL is meglehetősen aktív, a cég világverő fejlesztést mutatott be a múlt héten, lítium-vas-foszfátos akkumulátoraiból összeszerelt konténeres tárolóegysége olyan magas energiasűrűséget tud (430 wattóra/liter), amit egyik konkurense sem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.