A Vertiv-részvény idei teljesítménye 130 százalék, de az elmúlt egy évben több mint 400 százalékot emelkedett a kurzus. Az amerikai vállalat a mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlesztések adatközpontjainak hűtésével foglalkozik.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az Egyesült Államokban az adatközpontok villamosenergia-fogyasztása 2022 és 2026 között várhatóan mintegy 30 százalékkal nő, s eléri az ország teljes villamosenergia-igényének körülbelül 6 százalékát. Az adatközpontok energiaigénye egy évig 24 millió amerikai otthont táplálna. Ennek az energiának a nagy része hő formájában távozik, ami a korábbinál nagyobb hűtőrendszereket igényel.
A Goldman Sachs becslése szerint a szerverhűtési piac 2026-ban eléri a 10,6 milliárd dollárt az idei 4,1 milliárd dollárról. Ezen a piacon ma még a ventilátoros hűtés jellemző, de egyre népszerűbb a folyadékhűtés, melynek penetrációja 2026-ban eléri az 57 százalékot az MI-szerverek körében, most csak 23 százalék a részarány. A JPMorgan szerint a folyadékhűtő rendszerek háromszor-négyszer többe kerülnek, mint a léghűtő rendszerek. Vagyis
a hűtőipar táguló árrésekkel számolhat.
Mivel a technológiai óriások a Microsofttól a Metáig öntik a pénzt az MI-adatközpontokba, a hűtéstechnológiai részvények iránti kereslet emelkedik. A FactSet szerint ezek a részvények már most a várt nyereség negyvenszeresén forognak, míg az MI-őrület előtt 20 alatti volt ez az értékeltségi mutató. Nehéz megmondani, hogy drágák-e ezek a papírok. Annyi azonban bizonyos, hogy a mesterséges intelligencia egyre szélesebb piacot szánt fel. Kulcsfontosságú az energiaigény, ami felértékeli a közműcégeket, de az energiaszektor átállását is felülírja, mert nincs elég megújuló és atomerőművi kapacitás, olyan óriási az adatközpontok igénye.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.