BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
hőhullám

Új királya van a tőzsdéknek: váratlan helyről lépett elő az év legjobb befektetése

Az amerikai tőzsdén az idén már nem a technológiai papírok viszik a prímet, hanem egy olyan szektor, amitől kevesek vártak felfutást, főleg akkorát, ami másfél hónap alatt a teljes S&P 500-ot lenyomja. A közművek viszont élnek és virulnak, a rali mozgatórugója pedig teljesen valószínűtlen módon ismét csak a mesterséges intelligencia.

Hatalmas formába lendült az amerikai közműszektor az elmúlt hetekben: a főként az alapvető közszolgáltatásokkal (villamosenergia, gáz- és vízhálózat) foglalkozó cégeket tömörítő szektor indexe 12,5 százalékkal erősödött az idén, amivel nem csak a szinte a teljes piacot lefedő S&P 500 mutatót hagyta maga mögött, de az index minden egyes szektorális mutatóját is.

közmű, szektor, részvény, s&p 500
A közművek lehetnek váratlanul az év legjobb befektetései? / Fotó: ANP via AFP

Mindent visznek a közművek

Ez a váratlan performansz több okból is érdekes : a közműszektor ugyanis egyrészt távolról sem részvényeinek hirtelen felfutásáról ismert, sokkal inkább stabil osztalékfizetéséről, másrészt a szegmenst a defenzív portfólióépítés egyik ékkövének tartják – cégei ugyanis egy esetleges gazdasági válság, recesszió, vagy egyéb bizonytalanságok esetén is stabil ügyfélkörrel rendelkeznek, mivel alapvető szükségleteket elégítenek ki, így termékeik, szolgáltatásaik iránt állandó a kereslet. 

A befektetők ezért elsősorban akkor fordulnak cégei felé, ha a gazdaság megtorpanására számítanak – most pedig látványosan elkezdték felvásárolni papírjaikat, ami első ránézésre azt sejtethetné, hogy a piacok hirtelen erőteljesen pesszimista fordulatot vettek az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatosan: ami ugyan egy része lehet az igazságnak, látva, hogy a tengerentúli gazdaság a friss adatközlések szerint valóban a vártnál nagyobb mértékben lassulni látszik, mégsem mutatja meg a teljes képet a szektor felfutásának körülményeit tekintve.

A váratlan raliban az elemzők szerint ugyanis hatalmas szerepe van az elmúlt másfél év legnagyobb hívószavának, a mesterséges intelligenciának is, csak nem olyan közvetlen módon, mint a többszáz százalékos ralit lebonyolító Nvidia esetében. Az egyre szélesebb körben felhasznált MI-k ugyanis hatalmas, és egyre növekvő energiaigénnyel rendelkeznek a működtetésükhöz szükséges adatközpontok áramellátásán keresztül, aminek kielégítésében elmaradhatatlan szerepe van az elektromos hálózat üzemeltetőinek, azaz a közműszektort erősítő villamosenergia-vállalatoknak is.

Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője a ConcordeBlogon megjelent írásában úgy fogalmaz, egyes számítások szerint 

az MI-adatközpontok felelhetnek majd pár éven belül a teljes amerikai villamosenergiaigény 8 százalékáért, 

ami a jelenlegi szintekhez mérten duplázódást jelent a fogyasztás részarányát tekintve. 

Ez a potenciál pedig már felkeltette a befektetők érdeklődését is, főleg, hogy a nagy mértékben eladósodott szektor részvényei az elmúlt évek magas kamatkörnyezete miatt relatíve nyomott értékeltségi tartományba csúsztak, így akár technikai oldalról is jó vételnek tekinthetők már.

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.