Váratlan helyről kapott hatalmas lökést a kriptopiac: az MSCI indexszolgáltató vállalat ugyanis kedden késő éjszaka tette közzé jelentését, melyben felülvizsgálta és újrasúlyozta az általa fenntartott mutatók kosarát, melyből kiderült, hogy a cég felvette a világpiaci indexének (ACWI) alkotóelemei közé az amerikai Microstrategy szoftvergyártót, mely arról lehet ismert a befektetők körében, hogy az egyik legnagyobb vállalati bitcoin-befektetéssel rendelkezik a világon.
A Microstrategy az április végi jelentése szerint jelenleg 214 400 bitcoinnal rendelkezik, melyekhez 35 158 dolláros átlagáron jutott hozzá: azaz a cég körülbelül 7,5 milliárd dollárt költött a tokenek megvételére,
bitcoin-portfóliója pedig jelenleg már 13,3 milliárd dollárt ér.
A Microstrategy-t a befektetők már az MSCI bejelentése előtt is előszeretettel vették, főként azok, akik mellette a kriptopiacon is aktívak voltak – az viszont, hogy a cég már az MSCI világkosarába is bekerült, azt jelenti, mindazok a befektetési alapok és vállalatok, akik passzívan követik az MSCI ezen indexét, automatikusan felveszik majd portfóliójukba a Microstrategy papírjait is: ez pedig hatalmas tőkeáramlást indíthat meg a részvények felé, ami jó eséllyel a kurzus emelkedéséhez, jó esetben pedig annak megnyugtatásához is vezethet.
A cég papírjai ugyanis rendre együtt mozognak a bitcoin árfolyamával, viszont sokszor felerősítik annak volatilitását: a nagyobb befektetői tőke viszont sokak reményei szerint ellensúlyozhatja majd ezt a rapszodikus mozgást.
Az MSCI újrasúlyozása ugyanakkor messze nem csak a Microstrategy felvételében teljesedett ki: az indexszolgáltató a leghangsúlyosabb világindexébe 42 részvényt felvett, 121-et pedig eltávolított onnan – a három legnagyobb új szereplő a Microstrategy-n túl a mesterséges intelligencia felfutásához elengedhetetlen adatközpontokat üzemeltető Pure Storage, illetve a gépészeti és elektromos kivitelezéssel foglalkozó Emcor lett.
Az újonnan felvett cégek tökéletesen leképezik a gazdaság és a technológiai fejlődésének irányát
– fogalmazott a döntéssel kapcsolatban Kenny Ng, a hongkongi China Everbright Securities International stratégája. Az MSCI világindexe 2840 céget követ, melyek összesített piaci kapitalizációja 69,7 ezermilliárd dollár környékén alakul, és olyan neveket tartalmaz, mint a Microsoft, az Apple, vagy éppen az Nvidia.
A fő mutatón túl tekintve azt látjuk, hogy a hazai indexhez nem nyúltak hozzá az MSCI szakértői, Magyarországot az MSCI Hungary indexben így ezentúl is az OTP, a Mol és a Richter képviselik majd.
Szintén érdekes fejlemény azonban, hogy az MSCI elemzői tovább csökkentették Kína súlyát a feltörekvő piaci indexben (Global Standard), míg Indiáét ismét emelték: az ingatlanválsággal sújtott távolkeleti ország részesedése 25,4 százalékról 25 százalékra csökkent, míg India súlya 18,2-ről 19-re ugrott. Ez a döntés az indiai elemzők szerint
alsóhangon két milliárd dolláros tőkebeáramlást okoz majd az ország tőzsdéi számára
az új súlyok május 31-i élesedése után, és azt sem tartják kizártnak, hogy még az idén 20 százalék fölé emeljék majd az ország súlyát a mutatóban.
A Global Standard mutató 1375 céget követ, melyek összesített piaci kapitalizációja meghaladja a 7,2 ezermilliárd dollárt is. Legnagyobb nevei közé
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.