BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
BUSD, Binance And Paxos Photo Illustrations

Mégsem áll olyan stabil alapokon a stabilcoinok piaca

A Visa friss kutatása szerint a stabilcoinpiaci forgalom kevesebb mint tíz százaléka származik csak valós emberek valós tranzakcióiból. A stabilcoinok szegmense fiatal, a vállalati érdeklődés pedig jelentős: ez a hír azonban mindenféleképpen elgondolkoztatja majd a piaci szereplőket.

A globális stabilcoinforgalom több mint 90 százaléka nem valós, emberek által lebonyolított tranzakció, hanem nagy mennyiségben kereskedő vállalati befektetők és különböző automatizált botok hajtják végre – állapította meg a Visa friss kutatása. Ennek messzire ható következményei lehetnek a szektorban, melynek egyik célja pont az olyan a vállalati fizetési szolgáltatóknak a megkerülése lenne, mint a Visa.

BUSD, Binance And Paxos Photo Illustrations, stabilcoin, stablecoin, busd, binance, paypal,
Igazán meglepő eredményre jutott a Visa stabilcoinkutatása / Fotó: NurPhoto via AFP

A stabilcoinok ugyanis a különböző kriptodevizákkal szemben egy általuk kiválasztott fiat, azaz valódi fizetőeszköz árfolyamához vannak kötve egy az egyben, így értékük nem ingadozik oly módon, mint egy szabad piacon kereskedett bitcoinnak vagy ethernek. A stabilcoinok létének célja ugyanis nem gazdaggá tenni a jókor beszálló befektetőket, hanem

digitalizálni a fizetési szolgáltatások világát, 

a blokkláncon keresztül olcsóbbá és gyorsabbá tenni az utalásokat és tranzakciókat, és végső soron megkerülni az olyan fizetési óriásokat, mint a tavaly 12 ezermilliárd dollárnyi tranzakciót lebonyolító Visa. 

Felrázza a stabilcoinpiacot a Visa kutatása

A cég friss kutatása a stabilcoinokon keresztül áprilisban végzett tranzakciókat vizsgálta meg, és arra jutott, hogy a 2,2 ezermilliárd dolláros forgalomból mindössze 149 milliárd dollár volt valós személyek valós fizetéseihez visszavezethető, ami 7 százalék alatti aránynak felel meg.

Ez az eredmény ugyan valóban megkérdőjelezi, hogy mekkora valós felhasználói érdeklődés övezi már jelenleg a szektort, azt azonban távolról sem lehet állítani, hogy a szegmensnek ne lennének nagy vállalati támogatói: a PayPal és a Stripe hagyományos fizetési szolgáltatók például már a saját devizák létrehozása mellett kardoskodnak, ami nem meglepő, hiszen egy évi 150 ezermilliárd dolláros szektor megújításában mindenki első szeretne lenni.

A kutatás eredménye mindössze arra mutat rá, hogy a szektor még gyerekcipőben jár, semmi többre, a hosszú távú várakozások pedig továbbra is jelentősek, hiszen a technológiában rejlő potenciál hatalmas

– mondta a kutatás eredményét látva Pranav Sood, az Airwallex fizetési platform regionális ügyvezető igazgatója a Bloombergnek.

Az viszont, hogy a stabilcoinokon keresztüli valós, emberi forrásból eredő volumen eltörpül a nagy egész mellett, nem feltétlenül rosszindulatú manipulációt jelent: a szakértők ugyanis kiemelik, ha egy felhasználó egyik stabilcoinból másikba váltja pénzét egy harmadik fél tőzsdéjén, a blokklánc azt a tranzakciót mindkét oldalon feljegyzi majd mint volument, tehát adott mennyiségű deviza átváltása esetén annak kétszerese jelenhet majd meg a nyilvántartásokban.

A Bernstein elemzői egy tavalyi jegyzetükben úgy vélték, 2028-ra 2,8 ezermilliárd dollárra nőhet a stabilcoinoik összesített piaci kapitalizációja, vagyis 18-szorosára bővülhet a jelenlegi szintekről: optimizmusból tehát a szakértők körében sincs hiány.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.