A vártnak megfelelően nem változtatott az irányadó kamatszinten a Fed, az amerikai jegybank szerda esti döntésével egyidejűleg azonban jelezte, hogy az infláció egyre közelebb került a testület által kitűzött célhoz, ami megnyithatja az utat a jövőbeni kamatvágások előtt.
A Fed képviselői ezzel együtt azonban nem tettek egyértelmű utalást arra, hogy a csökkentés küszöbön áll, és inkább olyan nyelvezetet választottak, amely a gazdasági feltételek miatti folyamatos aggodalmakat fejezi ki, elismerve ugyan az eddigi fejlődést. Nyilatkozatukban ezúttal is szerepel, hogy további előrelépésre van szükség, mielőtt a kamatcsökkentésre sor kerülhet.
A bizottság úgy ítéli meg, hogy a foglalkoztatási és inflációs célok elérésének kockázatai továbbra is a jobb egyensúlyba irányába mutatnak
– áll a nyíltpiaci bizottság ülés utáni nyilatkozatában, ami enyhe javulást jelent a korábbi megfogalmazáshoz képest.
Megjegyzik, hogy az amerikai infláció az elmúlt évben enyhült, de továbbra is kissé magasnak számít. „Az elmúlt hónapokban további előrelépés történt a bizottság 2 százalékos inflációs célkitűzése felé” – ismerték el a jegybankárok.
Jerome Powell a döntést követő beszédében megismételte, hogy akár már szeptemberben kamatot csökkenthet a Fed, de csak akkor, ha az infláció tovább csökken és emellett a gazdasági növekedés tekintetében és a munkaerőpiacon is folytatódnak a kedvező folyamatok.
A Fed-elnök hozzátette, hogy a második negyedéves inflációs adatoknak is meg kell erősíteniük a jegybank bizakodását e tekintetben.
A piacokon általános volt a vélekedés, hogy a jegybank szerda este a 5,25–5,5 százalékos sávban tartja az irányadó kamatrátát, és inkább Jerome Powell közleményére várt, melyben megerősítheti az ugyancsak szinte egyöntetű várakozást, hogy szeptemberben megkezdődhet a régóta várt kamatcsökkentés, melyből az idei év hátralevő részére kettőt is áraznak a befektetők.
Az amerikai kötvényhozamok vegyesen reagáltak a Fed lépésére és üzeneteire. A kétéves állampapír 2,2 bázisponttal 4,359 százalékra emelkedett, míg a 10 éves referenciakötvény hozama két bázisponttal 4,143 százalékra csökkent.
A dollár 0,1 százalékot erősödött a bejelentésre az euróval szemben, vagyis a piac egyelőre nem vette készpénznek, hogy már szeptemberben megindulhat a kamatvágás. A tőzsdéken pozitívan fogadták a döntést, a Dow Jones ipari átlag mutató 0,9 százalékkal, az S&P 500 1,9 százalékkal, a Nasdaq pedig 2,9 százalékkal emelkedik fél kilenc után.
A Fed-döntés közvetve a régiós devizákat, köztük a forintot is megmozgathatja, egy közeli kamatvágásra utaló Fed-nyilatkozat ugyanis gyengítheti a dollárt, ami jellemzően kedvez a feltörekvő piaci devizáknak, köztük a magyar pénznek is. A forint/euró árfolyamában nem hoztak jelentősebb elmozdulást az esti tengerentúli fejlemények. Az eurót 0,3 százalékkal olcsóbban, 394,2 forinton jegyezték. A dollárhoz képest azonban gyorsan nagyot javított a magyar pénz, a dollárt ugyanis 0,4 százalékkal alacsonyabban, 364 forinton jegyezték este fél kilenc után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.