BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Bitcoin - virtual currency

Zsákszámra önti a bitcoint a piacra a német kormány, Amerika is csatlakozhat a sorba – remeg az árfolyam

A bitcoin árfolyama nagyot esett az elmúlt egy hónapban, rengeteg oka van a jegyzés süllyedésének. A német kormány eladásai ugyan fájnak a kriptopiacnak, pedig a németeknek még bőven van még bitcoinjuk.

Kifejezetten fájdalmas heteken van túl a bitcoin, a legnagyobb kriptodeviza jegyzése közel 20 százalékkal került lejjebb az elmúlt 30 nap során, a mélyrepülést pedig – sok más tényező mellett – a német kormány lendületes értékesítései is kiválthatták.

Bitcoin - virtual currency, német kormány
A német és az amerikai kormány is ijesztgeti a piacot / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Német, francia, japán és amerikai okok a bitcoin gyengélkedése mögött

Azon túl ugyanis, hogy 

még azt is meg kell emészteniük a piacoknak, hogy a német kormány hetek óta kisebb-nagyobb mennyiségben, de gyakorlatilag folyamatosan adja el az általa különböző bűncselekmények során lefoglalt tokeneket, ezzel lényegesen lenyomva ezzel a bitcoin árfolyamát is.

A német kormányzat eladási dömpingje június elején indult, amikor a szövetségi rendőrség eladott 900 tokent, jelenlegi árfolyamon 52 millió dollár értékben, melyet egy filmeket illegálisan elérhetővé tevő kalózweboldal üzemeltetőitől kobozott el. A likvidálás a múlt héten folytatódott háromezer token eladásával (172 millió dollár), majd tegnap ismét felélénkült egy újabb nagy léptékű, 2739 tokenes tranzakcióval, melynek értéke 155 millió dollár körül van.

Mi lesz a németek többi tokenjével?

Az elérhető információk szerint a német kormány még mindezek után is jelentős lefoglalt bitcoinállománnyal rendelkezik, melynek sorsáról egyelőre nem lehet többet tudni.

Mióta a német kormány elkezdte a kiárusítást, mintegy 20 százalékkal csökkent a bitcoin értéke. Ez önmagában távolról sem lenne elég az árfolyamesés előidézéséhez, mert az eddig értékesített körülbelül 340 millió dollárnyi kriptodeviza, melyet több nap leforgása alatt dobtak piacra

együttesen sem teszi ki a token napi forgalmának 1 százalékát sem.

Azt, hogy a kormány miért adta el egyáltalán, és ha már eladta, miért a szabadpiacon adta el a tokeneket, nem pedig azon kívül a Tron hálózat alapítójának, Justin Sunnak, aki örömmel megvette volna őket, hogy ne érje csapás az árfolyamot, nem tudni. Az viszont egyértelműen látszik, hogy az amerikai kormányzat is hasonló eljárást tervez saját lefoglalt készleteivel: június végén ugyanis egy kormányzati számláról 3940 token került át a Coinbase tőzsdére, melynek értéke 241 millió dollár körül van. A tervezett eladás pontos időpontja egyelőre nem ismeretes, könnyen lehet, hogy ez a tényező is hozzájárul majd a kriptopiaci hangulat alakulásához a következő időszakban.

Rengeteg bitcoin van még állami tulajdonban

Az Egyesült Államok kormánya ugyanakkor ennél nagyságrendekkel több bitcoinnal rendelkezik: az Arkham Intelligence adatai szerint a kormányzatnak 213 297 token van a birtokában, jelenlegi piaci értékük 12,7 milliárd dollár. A második legnagyobb kormányzati bitcoinvagyonnal egyébként az Egyesült Királyság rendelkezik, 61 ezer tokene, azaz 3,5 milliárd dollárja van a brit büdzsének. A toplista harmadik helyén pedig pont a német kormány áll 26 ezer tokennel, melyek értéke nagyjából 1,5 milliárd dollár.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.