Péntek, kora délután a vártnál rosszabb amerikai munkanélküliségi adatok láttán a globális részvénypiac szinte egyöntetűen szakadásba kezdett, és a mélyrepülésből a kriptopiac sem maradt ki. A bitcoin hét végi lokális csúcsáról 23,7 százalékot szakadt hétfő kora délutánra, az esést, úgy tűnik, csak az 50 ezer dolláros lélektani határ tudta megfogni – itt viszont stabilizálódott a kurzus, sőt, közel 12 százalékot erősödött is az elmúlt 24 órában. A folytatás azonban rengeteg kérdést tartogat.
Az ether mélyrepülése gyakorlatilag percre pontosan a bitcoinéval együtt indult meg, a második legnagyobb kriptodeviza évek óta nem látott módon kapitulált:
az ether árfolyama közel 31 százalékot szakadt három nap alatt.
A befektetők relatív szerencséjére viszont nemcsak negatív, de pozitív irányba is másolta az ether árfolyama a bitcoint, ahhoz nagyon hasonló, 12 százalék körüli pluszt tudott ugyanis összehozni a jegyzés a hétfő délutáni mélypont óta. A lendület kialakításában, nagyon úgy tűnik, nagy szerepük volt az ether-ETF-ek befektetőinek is, akik a szakadás mélypontján 49 millió dollár értékben szálltak be a nemrég indult alapokba.
A bitcoin-ETF-eknek viszont már nem volt ekkora szerencséjük, 168 millió dollár áramlott ki belőlük hétfőn, folytatva ezzel a már múlt héten megfigyelt negatív trendet.
A Bloomberg adatai szerint hétfőn 1,1 milliárd dollárnyi kriptopiaci nyitott pozíciót zártak le kényszerből a kriptotőzsdék – erre a lépésre rendszerint akkor kerül sor, ha egy befektető brókerszámlája már akkora mínuszba kerül, amit a bróker szerint reálisan nem tud rendezni rövid időn belül, így lezárja helyette annak nyitott pozícióit a veszteségek korlátozása érdekében.
A kényszerű és az önkéntes pozíciózárások hatása pedig egyértelműen meglátszik a kriptopiac hangulatindexén is: a Fear & Greed index friss értéke, mely egy
közötti skálán osztályozza a szektorális hangulatot,
17-ig szakadt mára, ezzel mélyebbre került, mint ahol a teljes kriptopiacot beborító FTX-csődöt követően járt.
A mutató egyébként egy hete még 67-et mutatott, ezzel az elmúlt évek talán legnagyobb szakadását mutatta be.
A félelemindex alacsony értéke azonban, azon túl, hogy képet ad a piacokon uralkodó rettegésről, jó vételi lehetőséget is rejthet a résen lévő befektetők számára: a pirosba csúszó index ugyanis azt jelenti, hogy a piacon erőteljes eladói túlsúly van jelen, azaz nyomott áron forognak a termékek – így, aki bátor, és a mélypont környékén be mer szállni, lényegi profitot tehet zsebre ideális esetben.
A potenciális felfutást azonban nemcsak a látványos eladási hullám, de a bitcoin árfolyamának mintázata is előrevetítheti. Peter Brandt, a veterán kriptoelemző ugyanis egy friss közösségi médiás bejegyzésében kiemelte: az idén áprilisi blokkjutalom-felezés óta a bitcoin jegyzése kísértetiesen hasonló mozgást mutat, mint amit a 2016-os felezést követően láttunk – és ezt a mintázatot közel
tíz évvel ezelőtt egy árfolyam-harmincszorozás követte.
Azt azonban távolról sem lehet kijelenteni, hogy a felfutás csak percek kérdése lenne: a kriptopiaci szakadást ugyanis most nem is egy közvetlen kriptós botrány, hanem egy makrogazdasági hír okozta, amelynek hatásai messzire tovagyűrűztek a hagyományos tőkepiacok irányába is – így könnyen lehet, hogy egy kedvező makrogazdasági fordulat nélkül a kriptopiaci fellángolás is csak ideiglenes lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.