Az amerikai és a nyugat-európai cégeket némi késéssel követve itthon is elrajtol a héten a vállalati gyorsjelentési szezon, a sort a Richter nyitja kedd kora reggel. Az amerikai recessziós félelmek miatt erőteljesen pesszimista hangulat uralja a tőkepiacokat, a magyar tőzsde sztárjai így meglehetősen érzékeny befektetői környezetben fedik fel lapjaikat.
A sort kedd hajnalban nyitó Richter beszámolója némi gyógyírt hozhat az eladói nyomástól sújtott pesti börzére is, az elemzők szerint a gyógyszergyártó ugyanis erős második negyedéves teljesítményről adhat számot.
A társaság bevétele 5 százalékkal 214 milliárd forintra emelkedhetett az elemzői konszenzus alapján a június végén zárult három hónapban.
A cseh Patria Finance hazai leánycége, a K&H Értékpapír ennél némileg bővebb, 217 milliárdos forgalomra számít, az Ersténél pedig valamivel szűkebb, 213 milliárd forintos bevételt valószínűsítenek. Az utóbbi a részpiacokra vonatkozó becslést is adott, eszerint a legtöbb piacon bővülhetett a Richter árbevétele,
Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a gyengébb forint pozitívan hatott a forintban kifejezett exportárbevételre, és ez bőven ellensúlyozta a román kis- és nagyker eladása miatti kiesést. Az euróval szemben 5 százalékot, a dollárhoz képest 6 százalékot rontott a forint, az orosz rubelhez képest ellenben közel 5 százalékkal értékelődött fel a magyar pénz éves alapon.
A bevételekhez ezúttal is jelentős mértékben járulhatott hozzá a cariprazine hatóanyagú, a tengerentúlon Vraylar néven forgalmazott Richter-csúcskészítmény. Az amerikai értékesítési partner, az AbbVie korábban közzétett jelentéséből már ismert, hogy 17,6 százalékkal 774 millió dollárra nőtt a magyar gyártó által kifejlesztett antipszichotikum értékesítése az Egyesült Államokban a második negyedévben.
Az AbbVie Vraylar értékesítései után megközelítőleg 19 százalékos royalty bevételre jogosult a Richter, ami a negyedév során 53 milliárd forintos árbevételt jelenthet
– emelte ki Czibere Ákos, az Equilor elemzője.
Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője azt hangsúlyozta, hogy a marzsokra pozitív hatást gyakorolhatott a profiltisztítás, valamint a devizaárfolyamok változása is. A bruttó fedezeti hányad várakozásuk szerint 68,6 százalékos lehetett, a tisztított üzemi eredmény (EBIT) hányad pedig továbbra is 30 százalék felett alakulhatott, az előző negyedévekhez hasonlóan.
A konszenzus 65,9 milliárd forintos EBIT-et és azzal közel megegyező, 66,4 milliárdos tisztított üzemi eredmény prognosztizál, 61, illetve 27 százalékos bővülést feltételezve éves bázison.
A Richter adózott profitja eközben duplázódhatott éves alapon, a konszenzus alapján közel 62 milliárd forintos tételt könyvelhetett el a társaság az április és június közötti időszakra. A nettó nyereséget a pénzügyi eredmény jelentősen javíthatta az elemzők egybehangzó vélekedése szerint.
A K&H-nál 61,5 milliárd forintos – részvényenként 336 forintos – nettó eredményre, az Ersténél ennél is magasabb, 65,4 milliárdos adózott profitra számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.