Az ősz elején is folytatódott a befektetési alapok sikersorozata, a magyarok körében is rendkívül népszerű megtakarítási forma összvagyona újabb 1,7 százalékkal nőtt a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) legfrissebb adatai szerint.
A Bamosz-tagoknál fialtatott befektetések összesített értéke ezzel 16 889 milliárd forintra emelkedett, ami új csúcsot is jelent. Az eszközosztály vagyonának bővülése ezzel már ötödik hónapja töretlen.
Az újabb, 278 milliárdos bővülést a friss megtakarítások 103 milliárd forinttal támogatták, nagyobb részt azonban a hozamoknak köszönhető az újabb rekord. A piaci árfolyam-emelkedés és az alapkezelők szakmai tevékenysége 175 milliárdos pluszt jelentett a hónap során.
A messze a legnagyobb eszközértékű kötvényalapok közel 2 százalékos bővülést tudtak felmutatni, teljes vagyonuk ezzel már alulról súrolja a 6000 milliárd forintot. A kötvényes termékekbe a felhalmozott hozamokon túl 54,2 milliárd forint friss megtakarítás is érkezett.
A második legméretesebbnek számító vegyes alapokban 38,6 milliárd forintot kötöttek le a hónap során, a hozamok pedig további, közel 30 milliárd forinttal hizlalták a többféle eszközből építkező portfóliókat. A teljes növekedés így 2,8 százalékos volt.
Az egyaránt 2000 milliárd forint feletti vagyonnal rendelkező ingatlan- és abszolút hozamú alapok közül utóbbiak tulajdonosainak van okuk az örömre. Ide érkezett mind közül a legtöbb friss megtakarítás, mintegy 62 milliárd forint, amit a befektetési jegyek felértékelődése tovább gyarapított. Az abszolút hozamú kategória eszközértéke így 4,6 százalékkal ugrott meg.
Az ingatlanos termékekből 18 milliárd forintot váltottak vissza a megtakarítók, ezt a pénzkivonást pedig a kedvezően alakuló hozamok sem tudták teljesen ellensúlyozni, így kisebb csökkenéssel zárták a hónapot.
A részvényalapok 1,7 százalékkal növelték vagyonukat, ami teljes egészében a felfelé induló tőzsdei árfolyamoknak köszönhető, friss pénzt ugyanis lényegében nem fektettek ilyen termékekbe a megtakarítók.
A tőkevédett alapok hétmilliárd forintos friss megtakarításnak és pozitív hozamoknak is örülhettek, és így 2 százalékos gyarapodást tudtak felmutatni.
A kisebb méretű terméktípusoknál meglehetősen nagy átrendeződés történt. A pénzpiaci alapok 7 százalékot veszítettek eszközértékükből, döntően a kategória méretéhez képest tetemes, 43 milliárdos tőkekivonás nyomán. A árupiaci alapok ellenben a hónap nagy nyertesei közel 9 százalékos vagyongyarapodással. Utóbbi esetében ez nagyrészt az ide érkező, kilencmilliárd fontnyi friss megtakarításnak köszönhető.
A parányi méretű származtatott alapok vagyona újabb jelentős zuhanást szenvedett el, a 19 milliárdos tőkekiáramlás azonban inkább technikai jellegű, több alap átsorolásából adódott. Az itt kezelt vagyon ezzel együtt alig haladja meg a 10 milliárd forintot.
A főként intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok 2 százalékos bővüléséhez a 14 milliárd forintos új megtakarítások mellett az emelkedő hozamok is kellettek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.