Az amerikai gazdaság továbbra is stabil lábakon áll, az infláció a 2 százalékos jegybanki célsáv irányába süllyed, a munkaerőpiac pedig egyértelműen hűlt az elmúlt egy évben, így a Fed előtt nyitott az út a kamatkörnyezet további enyhítése felé, a jegybanknak azonban egyáltalán nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, így további 50 bázispontos vágásokra nem érdemes nagy téttel fogadni – mondta Jerome Powell, az amerikai jegybank, a Fed elnöke egy hétfői beszédében, mellyel hirtelen hegymenetbe állította az elmúlt hetekben egyértelműen lefelé tendáló zöldhasú kurzusát, s azzal a lendülettel ki is rúgta a támaszt a forint alól.
Powell beszédében kiemelte: jelenlegi várakozásaik szerint mind novemberben, mind decemberben 25 bázisponttal csökkentheti az irányadó kamatrátát a monetáris tanács az Egyesült Államokban, de ez egyelőre csak várakozás, a Fed ugyanis továbbra is adatvezérelten dönt.
A jegybankelnök beszédét a befektetők világszerte egyértelműen héja hangvételűnek tekintették, vagyis azt a következtetést vonták le belőle, hogy a jegybank az 50 bázispontos szeptemberi vágás után már csak lassabban, 25-25 ponttal tervezi csökkenteni a kamatokat.
Ez a reakció világosan látható mind az opciós piacokon, mind a devizapiacon.
A CME opciós piaci aggregátora szerint a befektetők az elmúlt egy napban hirtelen nagymértékben átsúlyozták pozícióikat, és míg két napja még az 50 bázispontos novemberi vágás mellett foglaltak állást döntő többségükben, mára gyakorlatilag ugyanilyen arányban a 25 bázispontos nyesés mellett tömörülnek a tétek.
Ez a szemléletváltás pedig a devizapiacon is gyorsan megjelent: a DXY dollárindex, mely egy devizakosárral szemben méri a zöldhasú erejét, hirtelen hegymenetbe kapcsolt, az amerikai fizetőeszköz pedig
lényegi erősödést mutatott az elmúlt órákban.
A dollár-forint kereszt jelenleg 358,3, az euró-forint 397,4, az euró-dollár pedig 1,11 környékén jár.
A forint számára a lassabb ütemű Fed-kamatvágási tempó egyértelműen rossz hír. A hosszabban vonzónak tekinthető amerikai kamatkörnyezet ugyanis elszívja a levegőt a feltörekvő piaci devizák, köztük a forint elől is azzal, hogy továbbra is busás és biztos hozamot kínál a befektetőknek a tengerentúli államkötvényeken keresztül, a tőke így nem pártol el a világ legnagyobb gazdaságától a magyar eszközök kedvéért.
A forint lendületét azonban a Fed mellett monetáris oldalról az EKB és az MNB kamatpályái is nagyban befolyásolják,
az eurózóna gazdasági teljesítményének alakulásáról nem is beszélve – s mivel az utóbbitól nem sok jót remélhetnek a piacok (főleg a német gazdaság jelenlegi helyzetét látva), a forint befektetői nagy eséllyel elsősorban a kamatpályákra fognak figyelni az év hátralévő részében.
Monetáris oldalról a forint számára a minél lassabb MNB-vágási ütem lenne a legjobb, és hasonló tempónak örülne a leginkább az EKB oldaláról is: ez ugyanis azt jelentené, nem tágul túlzottan nagyra a kamatkülönbözet az érintett devizák közt, ez pedig segíthetne a forintnak is saját formájának megtartásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.