A Gránit Bank Zrt. 2010 májusában jött létre jelenlegi formájában, amikor a Magyar Tőketársaság Zrt. Demján Sándor vezetésével megvásárolta a WestLB magyarországi leánybankjának tulajdonjogait, és ezt követően ennek jogutódjaként, Gránit Bank néven folytatta működését. A társaság átalakulásának kezdetétől Hegedűs Éva látja el a vezérigazgatói posztot, aki egyben kisebbségi tulajdonosa is a társaságnak – olvasható az MBH Befektetési Bank friss elemzésében.
A magyar magántulajdonban lévő bank elsődleges üzleti stratégiája kezdettől fogva a hagyományos kereskedelmi bankok üzleti modelljének és a digitalizációnak a sikeres kombinációján alapul, ezzel létrehozva az első fiókhálózat-mentes magyarországi pénzintézetet. Az üzleti modell sikerességét bizonyítja, hogy már a működésének negyedik évében nyereséget termelt a vállalat, és 14 év alatt Magyarország 8. legnagyobb bankjává vált.
A folyamatosan bővülő termékpalettában már elérhetők az alapvető lakossági és vállalati banki szolgáltatásokon kívül a támogatott állami hitelek, különféle megtakarítási szolgáltatások, valamint teljes körű lakásbiztosítás is a Gránit Biztosítón keresztül.
Az innovatív digitális banki stratégia a következő évtizedben is komoly előnyt jelenthet a versenytársakkal szemben.
A jelenlegi magyar iparágat két-három évvel előzi meg a Gránit Bank digitális üzleti stratégiája, amely kiváló alapot biztosít a mesterséges intelligenciát (MI) hasznosító megoldások magasfokú kiaknázásához. A napjainkban már használatos generatív MI-megoldások fejlesztése és bővítése kiemelt szerepet játszik a bank rövid távú stratégiájában – áll az MBH Befektetési Bank elemzésében.
A Gránit Bank 2010 és 2023 között évente átlagosan 44,8 százalékkal tudta mérlegfőösszegét növelni. 2014-ben vált nyereségessé, az azóta eltelt 9 évben pedig a nyereség 19,1 milliárd forintra nőtt (2023), ami 70 százalékos éves átlagos növekedésnek felel meg. Nagy valószínűséggel
ilyen mértékű organikus éves növekedés nem várható a jövőben.
A nyereségesség javulásával együtt természetesen a sajáttőke-arányos nyereség (ROE) is jelentősen javult. 2023 után a ROE 24,8 százalékon áll, ami a hazai versenytársakat figyelembe véve kiemelkedőnek számít, lévén a hazai bankszektor átlaga 16-20 százalék környékén van, sőt, 2023-ban a Gránit Bank rendelkezett a legmagasabb ROE-val az MBH és a Raiffeisen Bank előtt.
A bank nettó kamatbevétele
2014 és 2023 között a nettó kamatbevétel 42 százalékos átlagos éves növekedési ütemet ért el. A drasztikus növekedés oka egyrészt a hitelportfólió felépülése, másrészt a szabad, likvid eszközökön elért hozam (kamat) volt.
A piaci hozamszintek normalizálódásával azonban alacsonyabb nettó kamatbevétel várható.
A hitelportfólió bővülése és az azon elérhető nettó kamatbevétel egy pont után meghaladhatja a szabad forrásokra kapott – 2021 és 2022-ben kiemelkedő – hozamokat (bevételeket), amely így a nettó kamatbevétel növekedését is jelenti majd a jövőben.
A Gránit Bank nem teljesítő hiteleinek aránya alacsony, mindösszesen 0,02 százalék, 2018-ban volt a legrosszabb, 0,26 százalékkal. Ez is visszatükrözi a fent már számos alkalommal említett konzervatív hitelezést, amely az előttünk álló időszakban változhat. A nem teljesítő hitelek aránya a hazai bankszektorban kb. 2,9 százalék – emeli ki az elemzés.
Az MBH Befektetési Bank elemzői ezért a bank egyéves várható célárát 17 063 forintban határozták meg.
A várakozások szerint a Gránit Bank december 23-án léphet majd tőzsdére, a nyilvános forgalomba hozatalkori árfolyam egyelőre még nem ismert, annyit viszont tudni lehet, hogy a 13 172–15 054 forintos sávban helyezkedik majd el valahol, így akár a 30 százalékos felértékelődés is elképzelhetőnek tűnik a papíroktól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.