Lassan mérleget lehet vonni a konzervatívokat váltó (nevében jobbközép) liberális lengyel koalíció első évéről. Ha az életszínvonalat tekintjük mércének, az eddigi országlás nem nevezhető frenetikus sikernek: az európai inflációrobbanás közepette korábban megroggyant, majd tavaly magához térő lengyel bérek éves reálnövekedési üteme a Donald Tusk-kormány első teljes évében eddig majdnem megfeleződött. Ennek tudható be, hogy a lengyeleknél az utóbbi évtizedekben ritka vendég jelent meg az elmúlt hónapokban: a belső fogyasztás iránti aggodalom.
Hétfőn talányos lengyel gazdasági adatsor jelent meg, miután a hét végén a fő politikai erők megnevezték jelöltjüket a májusi elnökválasztásra: a tavaly a kormányzásból leváltott PiS Karol Nawrocki történészt, Tusk Polgári Platformja pedig Rafal Trzaskowski varsói polgármestert – jelentette a Bloomberg.
A lengyel ipari termelés októberben a friss adatok szerint váratlanul 4,7 százalékkal lódult meg éves szinten, az előző havi 0,4 százalékos visszaesés után –
ami rátett az aggodalmakra a hagyományosan erős lengyel belső fogyasztás iránt, miközben a közép-európai export is szenved, főleg a német gazdaság tartósuló bajai miatt.
A Tusk-kormány decemberi hatalomra lépése óta ez az adat vadul ingadozik, ötször mutatott éves visszaesést, és most hatodszor emelkedést. Ebben a nagy belső piaca által védett, és a magyarnál vagy a csehnél sokkal kevésbé exportfüggő lengyel gazdaság sokkal jobban teljesít, mint a magyar: nálunk szeptemberig egy év alatt csak kétszer mutatott pluszt ugyanez a számsor, legutóbb 7,2 százalékos csökkenésnél állt a mutató.
Az ING elemzői jegyzete szerint az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházások lassan lendületet vesznek a lengyeleknél. Emlékezhetünk rá: a PiS választási veresége után a korábban Magyarországhoz hasonlóan „jogállamisági aggályok” miatt büntetett Lengyelország Brüsszelben menten megjavult, és az uniós pénzek csörgedezése áradattá vált,
miközben Budapesttől hatalmas összegeket tartanak vissza, és az év első tíz hónapjában hazánk az EU nettó befizetője volt,
nem pedig a régió történelmi hendikepje okán a támogatottja.
Az ING elemzése megjegyzi: az uniós pénzek támogatni fogják a magánberuházásokat Lengyelországban, ugyanakkor
nem számítunk jelentős támogatásra a külső kereslettől, különösen Németországból. A növekvő verseny Kínával és a valószínű amerikai vámok rossz hírt jelentenek a német ipar számára.
Ugyancsak hétfőn tették közzé a lengyel magánszektor októberi béradatait, és ezekből úgy tűnik, hogy az uniós hormonkezelésen kívül nem nagyon kap máshonnan támogatást a lengyel gazdaság kilábalása.
A bruttó bérek, illetve a fogyasztói árak éves változását mutató grafikonunkon látható: miután az infláció durván „beleevett” 2022-ben és 2023 elején a lengyel bérek reálértékébe, gyors csökkenésnek indult, ami a Tusk-kabinet kormányzásának elején is tartott még. Aztán visszafordult, és a márciusban még 10 százalékot kitevő reálbérnövekmény mostanra megfeleződött.
Magyarországon ezzel szemben nem szűkült az olló, a szeptemberi 12,5 százalékos bruttó bérnövekedés (a teljes nemzetgazdaságban) 3 százalékos infláció mellett történt. Ez kétszer akkor reálérték-növekedés, mint a lengyeleknél. Ráadásul a magyar fogyasztók biztonságát növeli a hétfőn aláírt hároméves nemzeti bérmegállapodás.
Győztest mégse kiáltsunk. A sokkalta exportorientáltabb Magyarországon összemérhetetlenül nehezebb a fogyasztás hátán a recesszióból növekedést varázsolni, mint a negyvenmilliós Lengyelországban, miközben ráadásul Varsót Brüsszelből pénzzel is tömik.
Emellett – hozzáadódva az euróövezeti gazdaság nyűglődéséhez – megjelent két rémkép is, amelyek a magyar és a lengyel fogyasztót ugyanúgy bizonytalanabbá teszi, a zlotyt és a forintot ugyanúgy páholják (sőt még az eurót is):
A lengyel fogyasztás még annál is rosszabbul fest, mint amit az indokolna, hogy a bérek elveszítik a reálértéküket – jegyezték meg egy külön elemzésben az ING szakemberei.
A Lengyel Nemzeti Bank (NBP) felmérései azt sugallják, hogy a háztartások aggódnak a jövőbeli megélhetési költségeket illetően, és a megtakarításaikat növelik. Ez a magasabb energiaköltségek és a 2023-as rossz tapasztalatok miatt lehet, amikor az infláció odaütött a reáljövedelmeknek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.