BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Feladta a leckét az amerikai szankció az MVM-nek

Nem okoz azonnali és közvetlen kockázatot a magyarországi gázellátásban, hogy az Egyesült Államok szankciót vetett ki az oroszországi Gazprombankra – válaszolt a Világgazdaságnak az MVM, az orosz gáz egyik hazai vevője, de már vizsgálja, hogyan hat a tevékenységére az új helyzet. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelezte: a magyar–orosz gázpiaci együttműködés marad.

Komoly veszély Magyarország gázellátása szempontjából, hogy az Egyesült Államok kiterjesztette az Oroszország elleni szankciókat a Gazprombankra és további oroszországi pénzintézetekre. Így ugyanis Magyarország hiába vásárolhat vezetékes gázt orosz forrásból az uniós rendelkezések szerint, az import kifizetése akadályokba ütközhet. Egyelőre azonban nincs baj az MVM-től kapott válasz szerint.

gáz
Az MVM továbbra is várja az orosz gázt / Fotó: AFP

Gáztartalék van bőven, de az MVM már készül

Kérdésünkre az állami energiaipari csoport a következőket válaszolta: „Az MVM csoport vizsgálja, hogy a szankció mennyiben és milyen módon érintheti gazdálkodását, kötelezettségvállalásait. Jelenleg nincs olyan függőben vagy folyamatban lévő megfizetetlen számla vagy tartozás, amelyet társaságunk a Gazprombank igénybevételével kívánna teljesíteni. A szankció bevezetése a hazai fogyasztók biztonságos ellátására a magas gáztárolói készletszint és a folyamatos szállításhoz rendelkezésre álló kapacitások miatt azonnali, közvetlen kockázatot nem jelent.”

Mindazonáltal a helyzetet meg kell oldani. A társaság – és ezzel a hazai gázellátás – ugyanis bajba kerülhet, hogy a következő importált tételek árának átutalásában olyan európai bankok is érintettek, amelyek az amerikai döntéshez igazodva – nem akarván bajt maguknak – most kiállnak a sorból, és emiatt az MVM nem tudna fizetni. 

Meg kell tehát találni annak a módját, hogyan jusson el a gázért járó pénz a Gazprombankhoz úgy, hogy az amerikai szemmel ne minősüljön szankciósértésnek.

Ez azonban nem egyedül az MVM problémája. A Világgazdaság piaci körökből úgy tudja, hogy érdemi mennyiségű orosz gázt vásárol az MVM mellett a MET csoport és a nagyközönség előtt kevésbé ismert CYEB is. Mindazonáltal a probléma kezelése már elkezdődött magasabb, politikai szinten. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter délelőtt közölte, hogy „Magyarország kormánya természetesen minden külső támadásos nyomásgyakorlás ellenére biztosítja az ország energiaellátását, partnereinkkel közösen dolgozunk a megoldáson (…) Ma Isztambulban Törökország, Azerbajdzsán, Bulgária és Szerbia energiaügyi minisztereivel tekintjük át a kialakult helyzetet, és a szlovák partnereinkkel is folyamatosan konzultálunk.” Kijelentette, hogy a Gazprombank amerikai szankciós listára helyezésével szándékosan veszélybe kívánják sodorni egyes közép-európai országok energiaellátásának biztonságát.

Szijjártó: nem cseréljük le a megbízható partnereket

Délután hír érkezett az isztambuli egyeztetések eredményéről is. A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Isztambuli Energiafórum miniszteri ülésén kifejtette, hogy az energiaellátás biztonsága nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés, de fizikai is, amelynek semmi köze

  • sem a politikához,
  • sem az ideológiákhoz,

ugyanis politikai nyilatkozatokkal és sajtótájékoztatókkal nem lehet a házakat fűteni és nem lehet a gazdaságot működtetni. Leszögezte, hogy az energiamix összeállítása tisztán nemzeti hatáskör, és annak is kell maradnia. „Ha valaki megpróbál beavatkozni a nemzeti energiamix összeállításába, az politikai vagy üzleti okokból történik” – figyelmeztetett. Kijelentette, hogy „nekünk, a régió országainak nagyon szorosan együtt kell működnünk, s együtt is fogunk működni, hogy megtaláljuk a megoldást, hogy hogyan tudjuk biztosítani országaink biztonságos energiaellátását a megváltozott körülmények között is, függetlenül minden külső nyomástól és minden támadástól”. Méltatta Szerbiát, Bulgáriát és Törökországot mint megbízható tranzitállamokat. A miniszter szerint ezekkel az országokkal „együtt fogunk megoldást találni arra, hogy országaink energiabiztonságát a jövőben is biztosítani tudjuk, és hogy meg tudjuk védeni magunkat az energiaszuverenitásunk elleni támadástól”. Végül közölte: Nem vagyunk hajlandók lecserélni megbízható partnereket, különösképpen akkor nem, ha nincs jobb ajánlat.

Szijjártó egyeztetett Pavel Szorokinnal is

Szijjártó Péter és Pavel Szorokin orosz energiaügyi miniszterhelyettes megállapodott, hogy országaik a Gazprombankkal szembeni amerikai szankciók ellenére is folytatják együttműködésüket. A Facebook-bejegyzés kapcsán egy orosz lap emlékeztet, hogy Gazprombankban az Orosz Föderáció elnökének kérésére speciális számlákat nyitnak a külföldi vásárlóknak azért, hogy rubelben fizessenek az orosz gázért. Szijjártó Péter biztosította Pavel Szorokint, hogy a Magyarországra irányuló gázexport minden részletét áttanulmányozták, és megállapodtak a partnerség folytatásában. 

Egy hónap múlva kell Magyarországnak ismét fizetnie az orosz „kék” üzemanyagért.

Délről jön az orosz gáz

Magyarország az érvényes hosszú távú magyar–orosz megállapodás alapján évi 4,5 milliárd köbméter orosz gázhoz jut. Ebből a szerződés szerint egymilliárd köbméter az Ukrajna–Szlovákia–Ausztria útvonalon érkezik, gyakorlatilag azonban már hosszabb ideje nem használják ezt a szállítási irányt. A többi (vagyis az a 4,5 milliárd köbméter teljes havi mennyisége) Szerbia felől lép be a magyarországi hálózatba, Szerbiából Bulgárián, oda pedig a Török Áramlat vezetéken érkezik.

Szerdai állapot szerint a magyarországi föld alatti gáztárolók töltöttsége 84,9 százalékos, az uniós átlag 89,41 százalék – olvasható az uniós statisztikákban. Az országba jelenleg Szerbia felől nagyobb és Románia felől kisebb tétel földgáz érkezik. Az import mennyiségének mintegy háromnegyede el is hagyja az országot Szlovákia és Ukrajna felé, egy kisebb tétel visszakerül Szerbiába.

 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.