BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Karl Lauterbach in the Bundesrat kórházreform

Történelmi kórházreformot indított el Berlin – Scholz próbálja megmenteni a karrierjét

A baloldali koalíció 50 milliárd euróval fejlesztené az egészségügyet. A Scholz-kormány azt reméli, hogy Európa legdrágább kórházai így rendes ellátást is nyújtanának a lakosságnak.

Németország pénteken megnyitotta az utat a kórházi ágazat történetének legnagyobb reformja előtt, amely valószínűleg Olaf Scholz kancellár és egészségügyi minisztere, Karl Lauterbach utolsó nagy projektje lesz a február végi országos választás előtt.

Karl Lauterbach in the Bundesrat kórházreform
Karl Lauterbach egészségügyi miniszter 50 milliárd eurót költene a német kórházak fejlesztésére / Fotó: DPA Picture-Alliance via AFP

Németország kórházi rendszere a legdrágább Európában, s bár a költségek az elmúlt néhány évben meredeken megugrottak, az ellátás minősége egyáltalán nem javult. Pénteken Lauterbach a Politicónak kijelentette, hogy a kormány most ezt a „sántikáló szektort akarja alapjaiban átalakítani”.

A reform egy úgynevezett kórházi átalakítási alapra épül, amely a következő tíz évben 50 milliárd eurót biztosítana a rendszer hatékonyabbá tételére és a költségek csökkentésére.

Ennek első lépcsője egy új térítési rendszer létrehozása. Jelenleg a kórházak kizárólag az elvégzett műtétek száma alapján kapnak pénzt, az új rendszerben azonban a költségek 60 százalékát egy fix összegből fizetik majd ki, amelyet az egyes műtétekhez szükséges személyzet és felszerelés biztosításáért kapnak.

Német egészségügy: az összeomlás szélén a rendszer – közel a katasztrófa

Durván elöregedik a német társadalom, az egészségügyi ellátás iránt egyre nagyobb az igény. Csakhogy a német egészségügy súlyos problémákkal küzd, és óriási a munkaerőhiány. Az egyik magyarázat szerint az idegengyűlölet miatt.

Az új rendszer célja, hogy megszüntesse az ösztönzést arra, hogy egyre több és több olyan beavatkozást hajtsanak végre, amelyek közül néhány orvosilag nem szükséges.

Ugyanakkor a kórházaknak szigorú minőségi előírásoknak kell megfelelniük ahhoz, hogy pénzt kapjanak a működésre – ezen keresztül csak jól felszerelt kórházak végezhetnének komplex műtéteket, például rákkezeléseket.

Az átalakítási alap ezt az átszervezést hivatott támogatni és a költségeket fedezni. Ennek része a Németországban működő mintegy 1700 kórház összevonása és bezárása is.

Óriási ellenállás a kórházreformmal szemben

A törvényt még október közepén fogadta el a Bundestag, ám péntek reggel esett át az utolsó akadályon, amikor a Bundesrat – a szövetségi államok képviselői testülete – szűk többséggel jóváhagyta a javaslatot.

A Bundesrat, amely a németországi kórházak működtetését is irányítja, nagyon kritikus volt a reformmal szemben, és az utolsó pillanatig sem volt világos, hogy a tartományok hogyan szavaznak a törvényről. Az elmúlt egy hónap brutális harcai azonban – amelyek például több helyi egészségügyi tisztviselő elbocsátásához is vezettek – biztosították, hogy a testület végül rábólintson a projektre.

A törvény a tervek szerint 2025. január 1-jén lép hatályba, de az új struktúrát több éven keresztül, 2029-ig kell megvalósítani.

Csőd szélén a német kórházak negyven százaléka

Németország kórházai az energia- és inflációs válság miatt csődveszélyben vannak – jelentette ki az egészségügyi miniszter.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.