Valamilyen ismeretlen – a moszkvai szaksajtó által Oresnyik néven emlegetett – fegyver csapódott be a kelet-ukrajnai nagyváros, Dnyipro egyik katonai nagyvállalata, a Pivdennij (volt Juzsníj) épületeibe csütörtökön. Nemcsak a gyárat tarolta le, hanem a szomszédos, ugyancsak az ukrán VPK hadiipari komplexumhoz tartozó üzem létesítményeit is romba döntötte. Orosz források szerint a mintegy tízszeres hangsebességgel érkező repülő rombolószerkezet elfogására az ukrán védők még csak kísérletet sem tudtak tenni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök esti összefoglalójában a világhoz fordult a legújabb – általa eszkalációnak minősített – oroszországi lépés miatt, és annak elítélésére szólított fel. Felhívásának eddig kevés foganatja volt.
A rendelkezésre álló – foghíjas és vélhetően erősen manipulált – beszámolók szerint a hiperszonikus támadószerkezet hat, önállóan a célra vezérelhető blokkot indított el, és minden blokkban hat robbanófej lehetett. Így
összesen 36 robbanófej csapódhatott a célpontokba.
Ezek egy része azonban akár az ellenséges rakétavédelmet megzavaró „álcélpont” is lehetett.
Elemzők lehetségesnek tartják, hogy a robbanófejekben nem volt töltet, hanem a hatalmas sebesség és tömegük kombinációjából felszabaduló óriási kinetikus energiával pusztították el földi célpontjaikat. Egyes források két célról beszélnek, a Pivdennij melletti és a szomszédos, ugyancsak hadiipari objektumról. Oroszországi források szerint mindkettő megsemmisült.
Fél órával a támadás megindítása előtt az oroszok – a napi 24 órán át élő kapcsolatot tartó „forró dróton” keresztül – figyelmeztették a washingtoni vezetést a rakétaindításról. Az amerikaiak viszont valahonnan már korábban jelzést kaphattak, mert a támadás napján nem nyitott ki az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége. A feltehetőleg a Kaszpi-tenger északnyugati partjaitól nem messze található, Kapusztyin Jar-i kísérleti rakétaindító bázisról felbocsátott, többszörös hangsebességű rakéta – amely a hipersebességű támadórészt vitte –
öt perc alatt érte el a mintegy 800 kilométerre lévő dnyiprói célpontját.
Mindez a november 21-re virradó éjszakán a kora hajnali órákban történt.
Oroszország „tükörválaszt” ad a Nyugat támadásaira – mondta az orosz elnök az eseményhez időzített videóbeszédében. Vlagyimir Putyin követte a „ködösíts, de üzenj is közben” stratégiát. Beszédéből kiderült, hogy a közép-hatótávolságú rakétaeszközzel, a hipersebességű Oresnyikkal azoknak a nyugati vezetőknek üzent – elsősorban a leköszönő amerikai elnöknek, Joe Bidennek –, akiket az oroszok a minapi, az ország határától akár több száz kilométerre, Oroszország belsejében található célpontok nagy hatótávolságú taktikai rakétafegyverekkel való megtámadásában hibáztat.
„Ezeket a támadásokat nem hajthatták volna végre az ukrán fegyveres erőket támogató nyugati vezetők, katonai szakértők közvetlen közreműködése nélkül” – közölte Putyin.
Oroszország az Oresnyikkal válaszolt a november 19-én a brjanszki és kurszki területek elleni, amerikai gyártmányú ATACMS ballisztikus és a brit–francia Storm Shadow/SCALP-EG cirkálórakétákkal végrehajtott támadásokra
– hangzott el. A brjanszki ATACMS-csapásnak nincsenek áldozatai, de a kurszki cirkálórakétásnak már vannak katonai halottjai és sebesültjei – tette hozzá Putyin.
Ezzel az oroszországi elnök elkötelezte magát a kétféle álláspont kevésbé konfrontatívabbja mellett – írta a Vojennoje Obozrenyije (Katonai Szemle) című, a Kreml felügyeletével működő katonai-nemzetbiztonsági portál (topwar.ru). Első ízben hangzott tehát el, hogy Oroszországban, a hatalmi struktúrákon belül is van egy keményvonalas, „háborúpárti” csoport, amely nukleáris fegyverek bevetésével válaszolt volna a Biden elnök, majd a francia és az angol vezetés által engedélyezett, Oroszország belseje felé végrehajtott ukrán rakétacsapásokra.
A másik, kevésbé harcias csoport (amelyhez láthatóan Putyin elnök is tartozik) ugyancsak reagálna az ukránok által egyes nyugati hatalmak aktív támogatásával végrehajtott rakétacsapásokra. Ám nem alkalmaznának nukleáris fegyvereket, hanem – mint a dnyiprói példa is jelzi – új típusú, hagyományos fegyverekkel válaszolnának.
Ezen fegyverek ellen – ahogy azt Putyin is jelezte a beszédében – a jelenlegi állás szerint nem létezik hathatós védelem.
Az orosz vezető egyúttal a Nyugat értésére adta, hogy az Oroszország belsejébe irányuló rakétatámadások folytatódása esetén a dnyipróihoz hasonló támadások érhetik a csapásokban támogatóként szereplő államok bizonyos létesítményeit. Vlagyimir Putyin itt a francia, angol és az amerikai vezetőkre célozhatott, bár nem említett konkrét országneveket.
Moszkva november 21-én hajnalban a Nyugat számára ismeretlen típusú, közepes-köztes hatótávolságú (500–5500 kilométeres táv) rakétafegyverrel intézett támadást a Dnyipróban (régebbi nevén Dnyepropetrovszkban) lévő, korábban stratégiai ballisztikus rakétákat is gyártó Pivdennoje – Juzsmas nagyvállalat ipari telephelye ellen. A támadást Putyin szerint Moszkva figyelmeztetésnek szánta Ukrajna és a Nyugat számára, amely ráadásul rövidebb-közepes hatótávolságú rakétákat is akar telepíteni Oroszország nyugati határai mentén.
A Nyugat egyelőre úgy tesz, mintha nem akarna reagálni. A Politico Nemzetbiztonsági Napilapja is inkább a veszélyes közel-keleti-helyzetre összpontosított. Pedig nagyon is reális forgatókönyv, hogy a Lockheed Martin camdeni (Arkansas állam) gyárközpontját – ahol az ATACMS-rakétákat készítik – lerombolhatja egy, a dnyipróihoz hasonló oroszországi rakétatámadás.
A félhivatalosnak tekinthető oroszországi források vélhetően szándékosan keverték a fogalmakat, az alapok viszont mégis kiderülhettek.
is szállíthatja a cél közelébe.
Amikor odaérnek, az Oresnyik-rendszer leválhat a hordozóeszközről és hiperszonikus sebességgel száguldhat, hogy a fedélzetén szállított robbanófejek védhetetlenül csapódjanak bele a kiszemelt célpontba, valahol Camdenben. De az is elképzelhető, hogy egy új, direkt az Oresnyik-rendszer számára kifejlesztett, közép-hatótávolságú (5500 kilométerig) rakétáról van szó, amelynek végsebessége az óránkénti 13 000 kilométert is meghaladhatja.
Ugyanez lejátszódhat a Storm Shadow cirkálórakétákat gyártó BAE Systems londoni központjában, a csaknem százezer embert foglalkoztató brit-multinacionális hadiipari komplexum egyik üzemében. Vagy Franciaországban, az ottani, a SCALP-EG cirkálórakétákat előállító MBDA egyik részlegébe csapódhat be az oroszországi támadórakéta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.