Harminc százalékkal kisebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra, ez pedig csak a körforgásos gazdasággal érhető el – összegezte a Körforgásos Gazdaság Csúcstalálkozó fő üzenetét közleményében a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH). A találkozón, amelyet BCSDH rendezett, egyetértés volt abban, hogy a körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és együttműködést igényel a különböző hátterű nemzetek, szervezetek és érdekelt felek között.
Mint elhangzott, a Global Resource Outlook 2024 jelentése szerint az utóbbi öt évtizedben megháromszorozódott az erőforrások kitermelése, ami 2060-ig várhatóan 60 százalékkal nő. Közben a Föld népessége megduplázódott. Az anyagok kitermeléséből és feldolgozásából ered
Az erőforrások felhasználása ezenfelül számos üzleti kockázattal is jár:
Az összefoglaló szerint azonban az üzleti szféra növelheti az ellenálló képességét, ha függetleníti az értékteremtést az erőforrás-felhasználástól.
„Az egészségünk és a gazdaságunk egészsége is a természet egészségétől függ, amely viszont soha nem látott mértékben hanyatlik. Az ember negatív hatása a természetre egyre nyilvánvalóbb, a klímavészhelyzet mellett ma már egyértelműen számolnunk kell a természeti rendszerek összeomlásának veszélyével is. Ebben a helyzetben a körforgásos gazdaságra való áttérés felgyorsítása közös érdekünk, hisz önmagában az ezzel járó fogyasztáscsökkenés számos klíma- és ökológiai krízisre megoldást jelentene. Ehhez azonban versengés helyett együttműködés kell, közös vállalások, mérőszámok és tettek. Azonnali cselekvésre van szükség ezen a területen is” – mondta el a rendezvényen Ifj. Chikán Attila, a BCSDH elnöke.
A globális anyaghasználat körforgásos mutatója egyre romlik. Míg 2018-ban a világgazdaság által felhasznált összes nyersanyag 9,1 százaléka került ki újrahasznosított anyagokból, addig az idén már csak 7,2 százaléka. A világgazdaság anyaghasználata nő, holott az igényeket ki lehetne elégíteni a jelenleg felhasznált anyagmennyiség 70 százalékával. „Paradigmaváltásra van szükség a nyersanyagok kezelésének módjában” – mutatott rá Désirée Bonis, Hollandia nagykövete. Hollandiában 2050-re be kívánják zárni az anyagáramokat.
Magyarország a természeti tőkéjét egyre nagyobb mértékben éli fel a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács legfrissebb jelentése szerint. A hulladékgazdálkodás esetében azonban pozitív fejlemény, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék aránya nő, ahogyan az anyagában újrahasznosított hulladék mennyisége is. A terület aktuális hazai szabályozási környezetéről és Magyarország uniós elnökségének fenntarthatósági fókuszairól Nagy Márta, az Energiaügyi Minisztérium körforgásos gazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt a rendezvényen. Ismertette, hogy Magyarországon az egyszer használatos műanyagok kivezetése, a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer bevezetése, a kötelező visszaváltási rendszer, illetve a már életbe lépett koncessziós hulladékgyűjtési rendszer az egyetlen lehetőség, hogy teljesüljenek az uniós és a magyarországi klímacélok. A felsoroltak jelentős előrelépést is jelenthetnek a körforgásos gazdaság térnyerésében, amelynek felgyorsítására külön fókuszt helyez a magyar uniós elnökség.
A BCSDH 2023-as felmérése szerint a vállalatok 69 százaléka az állami ösztönzőktől, 59 százaléka a jogszabályi rendelkezésektől várja a körforgásos gazdaságra történő átállás segítését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.