BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Egy kisebb vagyont ajánlott Pérez a Real Madrid klubtagjainak, majd jöhetnek a befektetők is

Elege lett a nonprofit működési formából Florentino Péreznek, a Real Madrid klubelnökének. A civilben milliárdos üzletember a Real Madrid valódi tulajdonosaivá tenné a klubtagokat, miközben gyakorlatilag megnyitná a csapatot a külső befektetők előtt is.

Hatalmas átalakulás előtt áll a Real Madrid, amely eddig 15-ször hozta el a legjobb európai klubcsapatnak járó kupát. A csapat tulajdonjogát a klubtagok kapnák meg, amivel gyakorlatilag megnyitnák a kaput külső befektetők előtt is.

Real Madrid
Megnyitnák a Real Madridot a külső befektetők előtt is / Fotó: AFP

Florentino Pérez visszautasíthatatlan ajánlatot tett a Real Madrid klubtagjainak

A javaslat értelmében ugyanis a tagok „a klub igazi tulajdonosaivá” válnának – mondta Florentino Pérez klubelnök a Real Madrid vasárnapi közgyűlésén, anélkül, hogy további részleteket árult volna el. 

Nagyjából százezer tagunk van, és olyan vagyont tudunk szétosztani közöttük, amely véleményem szerint több mint tízmilliárd euró

– mondta, hozzátéve, hogy a javaslatot szavazására bocsátják. Ez az átalakulás nem akármilyen gesztus lenne a klubtól, mert akárhogy is számoljuk, fejenként százezer eurót tenne a klubtagok zsebébe, aminek a 40 millió forintos ellenértékéből már nagyjából egy pesti garzon vételérára is kijön.  

A Real Madrid – akárcsak a Barcelona – egy nonprofit klub, amelynek tagságát a díjfizető szurkolók alkotják. Ez a forma azonban nem teszi lehetővé, hogy magánbefektetők részesedést szerezzenek benne, mivel a szurkolók nem részvényesek, így jogaikat nem tudják átruházni sem – írja a Bloomberg

Az európai topcsapatok körében már fehér holló a nonprofit forma

Európa többi topcsapata jellemzően már professzionálisabb keretek között – sok esetben részvénytársasági formában – működik.

Pérez regnálása alatt, aki 2009 óta a klub elnöke, és 2000 és 2006 között is betöltötte már egyszer ezt a tisztséget, a Real Madrid megszilárdította pozícióját Európa legsikeresebb klubjaként, ám több esetben összeszólalkoztak a spanyol és európai futballvezetőkkel, valamint a rivális klubokkal is a sportág üzleti modelljével kapcsolatos eltérő nézeteik miatt.

A Reál Madrid klubelnöke – aki civilben amúgy milliárdos építőipari mágnás – volt ugyanis az egyik ötletgazdája annak a sikertelen kísérletnek, amelynek során az európai sztárcsapatok az UEFA megkerülésével akartak 2021-ben egy új bajnokságot útjára indítani. A legtöbb csapat végül a szurkolók tiltakozására visszalépett az új bajnokságtól, de Pérez továbbra sem szakított a gondolattal, mivel úgy véli, hogy a bevételeket valami ehhez hasonló módon kellene növelni, másrészt igazságosabban kell a csapatok között felosztani.

A spanyol élvonalbeli bajnokságban működő négy nonprofit klub – a Real Madrid és a Barcelona mellett még az Athletic Club de Bilbao és az Osasuna – fúrta meg a liga megállapodását a luxemburgi CVC Partners befektetési céggel is, amely 50 évre vette volna meg a közvetítési jogokat. Európa legnagyobb csapatainak többsége 

  • magánbefektetők, 
  • vállalatok 
  • vagy állami vagyonalapok 

tulajdonában áll. Németországban gyakori a hibrid modell, amelyben a szurkolóké a klub többsége, a befektetők pedig kisebbségi tulajdonnal rendelkeznek.

Mivel Pérez nem rendelkezik részesedéssel a Real Madridban, saját pénzéből nem tud befektetni a klubba, ellentétben más csapatokkal, melyeket a befektetők tőkésítenek fel, hogy fedezni tudják a kiadásokat. A Real Madrid elnökét a tagok választják meg, és a klubnak a megtermelt bevételből kell fedeznie kiadásait.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.